Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu makale 01 Kasım 2018 15:10:56 Tarihinde eklenmiştir. 465 Defa Okundu.

KUŞADASI’NA AŞIĞIM..

Bahçe duvarının üzerinden. demir kapının kenarına sarkan sarmaşıkların arasından 112 numaralı zilin üzerine bastık. Beyaz kapıyı genç bir delikanlı açtı. Köpek rahatsız etmez dedi ama yine de Canan ile Güven’in arkasından giderek teraslanmış bahçeyi tırmandık. “Ares yerine” komutuyla köpek uzaklaştı. Bahçenin her tarafına serpiştirilmiş tarihi eser parçalarından ev sahibemizin arkeoloji merakını farkettik. Cemile Garan Karacan etrafı zeytin ağaçları ile çevrili veranda da yanımıza geldi. Beyaz pantalonu ve sandaletleri, hafif makyajı, titiz ve özenli stili ile çok hoştu.

KUŞADASI’NA AŞIĞIM..
 
Bahçe duvarının üzerinden. demir kapının  kenarına sarkan sarmaşıkların arasından 112 numaralı zilin üzerine bastık.  Beyaz kapıyı genç bir delikanlı açtı. Köpek rahatsız etmez dedi ama yine de Canan ile Güven’in arkasından giderek teraslanmış bahçeyi  tırmandık. “Ares yerine” komutuyla köpek uzaklaştı.  Bahçenin her tarafına serpiştirilmiş tarihi eser parçalarından ev sahibemizin arkeoloji merakını farkettik.
Cemile Garan Karacan etrafı zeytin ağaçları ile çevrili veranda da yanımıza geldi. Beyaz pantalonu ve sandaletleri, hafif makyajı, titiz ve özenli stili ile çok hoştu.
“Kusura bakmayın bastonu kullanıyorum çünkü belimden yeni ameliyat oldum” dedi. Oturma düzenine göre hemen yanı başında yer alarak kamera ve ses kayıt cihazını hazırladım. Ahmet Kireç’te gelmişti. Canan ve Güven Özküçük, Ali Naci Karacan ile Samos’ta Dimitri’nin yerinde tanışmıştı. Randevuyu onlar almıştı.  Ali Ergül, “Sizinle konuşmak istedik Kuşadası Yerel Tarih dergimizi takip ettiğinizi öğrendik. Elinizde bulunan fotoğraf ve belgeler ile turizmin ilk başladığı yıllarda Kuşadası’nı anlatmanızı rica ediyoruz” dedi.
“Kuşadası’na aşığım” diye söze başlayan Cemile hanımın gözlerindeki sevgi ve coşku bizleri çok etkiledi. “Orhan kuaförde derginizi gördüm sevdim kış aylarında İstanbul’da yaşadığım için bu dergileri bana biriktirin dediğim için baharda geldiğimde dergileri alıp okuyordum. Çünkü  ilk geldiğim günden beri Kuşadası’na aşığım” diyerek anlatmaya başladı.
Kuşadası'na geliş hikayesi de kuzeni Melike Hanımın İmbat Otel açılışına davet etmesi ile başlamış. Oteli görmek için gelmişler. “Çok hoşuna gitmiş bayılmıştım. Bütün dünyayı  görmüş bir insan olarak Kuşadası'nın eski haline vuruldum.  Ben primitif halleri severim. Kuşadası’na aşık oldum. Kadınlar Denizi'nde Çam Otelin altındaki evi kiraladım üç odalıydı. Çocuklarımla Ömer Karacan, Ali Naci Karacan ve Cemre Birand ile her yaz Kuşadası’ndaydık. Çocuklarım,  torunlar burada yüzme öğrendi. Çok eğleniyorduk.”
 
Yaşam hikayesini anlatırken İstanbul'da doğduğunu, Alman okulunda eğitim aldığını, daha sonra  İngilizce öğrendiğini,  babası ve amcasını doktor olduğunu söyledi. Yurtdışında birçok ülkeyi gezdiğini arkeoloji merakını anlatan Cemile hanım, Afrodisyas’ı kazan Kenan Erim ile tanışması ve dernek kurarak tüm dünyaya tanıtma macerasını  keyifle bizlerle paylaştı.
1966'da ilk Kuşadası’na geldiği zaman Kaymakam Özer Türk ile dost olduklarını ve her yerleri cipi ile gezdirdiğini, Kısmet Otel sahibi Hümeyra Hanım ile arkadaşlıklarını, sabahtan gidip akşama kadar otelde birlikte yaşadıklarını anlatırken o yıllara özlemini hissettik.
 
Lütfü Suyolcu ile çok iyi dost olduklarını bütün fikirlerinizi bana anlatın Siz dünyayı geziyorsunuz ben onları Kuşadası'nda uygulamak istiyorum  dediğini ve sahildeki zakkumları Nice kentinden örnek alarak birlikte diktiklerini öğrendik.
 
Milliyet gazetesi ile yayın hayatında yer alırken  Ali Naci Karacan’ın  sanat, seyahat ve moda dergilerini çıkardığı dönemde arkeolojik yazılarının seyahat dergisinde yayınlandığını söyleyen  Cemile hanım dünya jet sosyetesinde yer aldığı uluslararası derneklerdeki  çalışmalarından söz etti. Prens Edward, Kuşadalı  Lady Rose (Madam Rosa) ile anıları çok keyifliydi.
Hümeyra Özbaş’ı saygı ile andık. Onunla birlikte benim hayatımda kayboldu Kısmet Otel benim için bir mabetti.  Anılar ve 5 dönümlük bahçe içindeki ev bütün bir yaz boyu benim için dinlenme ve yaşam kaynağım dediği  zeytin ağaçlarının  arasındaki veranda sohbeti, anlatımının sonuna kadar beni çok etkiledi.  İstanbul hanımefendisin Kuşadası'na aşığım  vurgusuna bayıldım. 3 saatlik sohbette zaman su gibi akarken ağaçların arasından güneş ışıkları azalırken Cemile Garen Karacan’ın  yaşamının her anını öğrenerek araştırarak yazarak geçirmiş olduğunu farkettik. Şimdi çok boştayım ve sıkılıyorum hayatımın en boş zamanını yaşıyorum dediğinde Ali Ergül, yerel tarih dergisinin yazarı olmasını teklif etti. Ve bundan sonra yazılarını bize göndermesini istedik. Gelecekte heyecanla anıları ve fotoğrafları ile yeni bir yazar ile tanışmıştık.
 
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Cemile Garan
    Cemile Garan , 05 Kasım 2018 15:06:06
    Yazınıza çok teşekkür ederim. Benim için de çok güzel bir gün oldu, sizlerle tanışmak beni mutlu etti
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:45
Güneş
07:09
Öğle
13:26
İkindi
16:49
Akşam
19:31
Yatsı
20:47
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN