Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu makale 08 Ekim 2018 13:11:54 Tarihinde eklenmiştir. 90 Defa Okundu.

Teknoloji ve Biz

Teknolojinin yaşamımızdaki yeri ve bize yaptığı pozitif-negatif etkiler...

Did did did did diririddit dittid did didridittid di…
Belki tam olarak ifade edememiş olsam da şu yukarıdaki anlamsız gibi görünen kelimeler notaya dökülür ise son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir ses olduğunu anlayacağız, yani hiç yabancısı değiliz.Bu son zamanlarda dünyayı kasıp kavuran ıphone marka telefonların müziği,adı açılış diye geçiyor.Her neyse konumuz bu değil zaten ama hayatımızın bırakın bir parçası hemen hemen %70’ini kaplayan bu teknoloji rüzgarına kapılmış gidiyoruz ve korkarım bu rüzgarı git gide bir kasırgaya dönüştüren de telefonlar olacak.Buna ıphone’de dahil samsung’da,lg’de kısacası hepsi…
Peki nedir bu teknoloji rüzgarı? Ülkemizde ne zaman esmeye başladı? Telefonlar bu rüzgarın yönünü belirleyen pusulası mı? Şimdi hepsini konu başlıkları gibi farzedin,karışık bir şekilde inceleyeceğiz.
Teknoloji rüzgarı dünya da yıllardır hız kesmeden esip dursa da (ki bazı kesimler çoğu icadın bizim topraklarımızda gebe kaldığını savunurlar bu da ayrı bir araştırma ve tartışma konusudur) ülkemizde 80’lerin sonu ve 90’lar ile birlikte hayatımıza merhaba demiştir.Bunlar ilkin bilgisayar,hesap makineleri,cep telefonları v.s. gibi ürünlerdir. Ama dikkatinizi çekerim bir İlber Ortaylı olmadığım gibi verdiğim tarihler ve bilgilerde de sapma olabilir aman diyeyim.Her neyse sonrasında 2000’ler ile hız almış ve bugün hemen hemen 20 yıllık bir dönemde altın devrine ulaşmıştır ha hepsini biz mi üretiyoruz hayır ama tüketimde o para babası arap ülkelerinden sonra herhalde ikinciyizdir.Bizde kaç yılında çıktı şu ıphone belası,mesela 2007-2008 diyelim,size and içerim ki o zaman bu ülkede ıphone kullanmayan cennete giremez deselerdi inanın bugün bu kadar satış yakalamazdı.Yani bildiğin sebepsiz bakın altını çiziyorum sebepsiz (çünkü;daha çoğu özelliğini bilmeyen adam ıphone kullanıyor) bir ilgi gördü ha bunda gösterişin payı nedir diye sorarsanız rahatlıkla %90 diyebilirim.İşte böyle dostlar sadece bir markaya yüklendim ama buna ülkemizde bahsettiğim marka ile yarış atan başta samsung’da dahil,htc’de,lg’de v.s. gibi öncü markalar da dahil.İşte böyle…yani sizin anlıyacağınız,bana göre bizim ülkemizde teknoloji devrimi bilgisayar veya diğer materyallerle değil,bizzat iletişim araçları (ki bunların başında cep telefonları gelir) ile gerçekleşmiştir.Şimdi konuyu toparlayalım ve başa dönelim der isek;sayılara böleceğim ve kısa keseceğim.
Bir;Dünya,teknoloji denen çağımızın harikalar ekolü uygulama bilgisini çok iyi yönetiyor ve kullanıyor yani bizim dışımızda kötüye kullanan veya yanlış uygulayan bir ülke yok gibime geliyor.
İki;Ülkemiz için konuşur isem,cep telefonları teknolojiye yön verdi yani teknoloji cep telefonlarına değil.İnsanlar adeta yarış halindeler ve çılgınlar gibi en son çıkan cep telefonu modelini kovalıyorlar.
Üç;Dünyada ve ülkemizde insanlar artık teknoloji bağımlısı olmuş durumdalar.Yani şu bilgisayar oyunları,cep telefonlarındaki oyunlar,sosyal medya (ki bu büyük bir sorun-facebook,twitter,instagram) artık önlenemez felaketlerin başında geliyor.İnanırmısınız orada yatıp orada kalkanlar var yani birey sabah çalan çalar saatini kapatıyor daha gözünü açmadan onun için tek önemli şey bildirimler.Sosyal paylaşım siteleri insan yaşamının vazgeçilmezi hele ki bizim ülkemizde bir gereksinim.Muhabbeti bitiren tek etken bakın iddialıyım tek etken.Okulda,evde,çarşıda,hastanede,kıraathanede,kafelerde v.s. heryerde,ellerde cep telefonları kulaklarda kulaklıklar herkes ayrı bir dünyada herkes ayrı bir havada…kimi dünyada kimi uzayda…
Ya ev,ev düşünün;baba,anne,çocuk oturmuş aynı odada arada,metre yok metre,bakıyorsunuz herkes ayrı bir gezegende sanki,ellerde cep telefonları kopmuşlar birbirlerinden hatta birbirlerini bırakın hayattan kopmuşlar…saatlerce muhabbet sıfır…ayrıca cep telefonunu lavaboya,yatağına götüren insan da tanıyorum.Kalbi gibi olmuş,kopamıyor.             
Dört;Hep kötüledim ama tabi ki harika yönleri de yok değil.Ama o işin sırrı da basit ‘’doğru kullanırsak’’ yani altın cümlesi bu,yoksa her türlü teknolojik aletin bize maddi veya manevi,inançsal veya ruhsal bir çok olumsuz etkileri dokunabilir.İşte başta da dediğim gibi dünya doğru kullanıyor bilhassa Avrupa.Ülkemiz ne yazık ki teknolojinin kurbanı oldu.Her gün internet ile tanışan bir bireyimizi buna kurban veriyoruz.Okumuş olsun olmasın,artık eğitimin bu konuda belirleyici bir etken olmadığını düşünüyorum.
Ve Beş (Son Cümleler);Teknoloji bir doğa harikası,teknoloji bir devrim,belki de bu çağ’a ismini verecek kadar iddialı bir etken,yapı veya ekol.Ne var ki bunun dünya’da ve Türkiye’de daha doğru kullanılması,yararlı kullanılması insanlık adına olumlu birşeylerin filizlenmesidir.Fakat ülkemiz adına konuşursak (belki de ben çok kötümserim) on yıl sonra internet bakın sadece bir ağ’dan bahsediyorum bir bilgi ağı,bizim ülkemizin başına çok sıkıntılar getirecektir.Bunu aylık faturanızın yüz tl üzeri gelmesi gibi algılamayın sakın.Bakınız;örf,adet,gelenek,görgü,ahlak,muhabbet gibi değerlerin yok olması demek o yüz tl’nin bin katını kaybetmen hatta topraklarınla ödemen demektir.Savaşmadan gelir alır karşıtların bunu sakın unutma.Çok derin düşünüyorum değil mi? Unutma ‘’Damlaya damlaya göl olur’’ dedi bir zaman birileri. Ya işte böyle son olarak gelelim cihazlara…onlar güzel bak bir tane apple kablosuz kulaklık çıkarmış yani biraz pahalı tamam kabul ediyorum biraz değil gerçekten fiyatı yüksek ama çok güzel ve son sistem bir cihaz.Hani insan beğenmiyor değil.Televizyonlar var samsung’un oval falan gerçekten güzel ama mevzu ne işte altında ezilmemek gerek.En önemlisi yarışa girmemek gerek.Bütçemizle ve doğru kullanım çabamızla teknolojiyi dengelememiz gerek.İşte o zaman geleceği yakalayabiliriz.En derin Sevgi ve Saygılarımla…
M.EMİR KEREMOĞLU
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:21
Güneş
07:44
Öğle
13:32
İkindi
16:35
Akşam
19:07
Yatsı
20:23
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN