Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu makale 08 Eylül 2018 12:51:42 Tarihinde eklenmiştir. 326 Defa Okundu.

Kuşadası 7 Eylül Kurtuluş Gününü Kutladı

Gerçekten Kurtulduk mu?

Kuşadası 7 Eylül Düşman işgalinden "Kurtuluş"  yıldönümünü büyük bir heyecan içinde kutladı.
Resmi kutlama töreni ( yine malum STK ve siyasiler katılmadan) sonrasında kortejler etkinlikler eğlenceler doyasıya mutluluk dibine kadar boşluk yaşandı.
Gece de fenerler yakıldı bağımsızlık sloganları atıldı, Mustafa Kemal Atatürk anıldı vee gecede bitti. Ertesi sabah bir uyandık herkes de Kuşadası'nı düşman işgalinden kurtarmanın huzuru güzel bir cumartesi, haydi kahvaltı mekanlarına denize sahile, işi olanlar işyerlerine yani rutine geri dönüş. 
İşte Tam bu nokta da Kuşadası gerçeklten kurtulmuş muydu düşman işgalinden. Evet Kurtuluş Savaşımızın zafere giden son taaruzunda düşman birlikleri def edilmişti. Gel gör ki ozaman top tüfekle zapt altına alamadıkları Kuşadası bugün ekonomik olarak bitmiş, yıllar öncesinde başlayan betonlaşma ile tarım kimliğini kaybedilirken sonrasında kısa süreli kazanım olan turizm ise yine betonlaşma ve yanlış yönetimle kısa sürede tükenmiş. 
Kuşadası bir tükenmişlik sendorumu içinde ne yaptığını bilmeyen nereye gittiğini hesaplayamayan kısaca rüzgarını kaybetmiş rotasını yitirmiş bir gemi. Gemi'nin yolcuları ise her gün yedikleri lotus çiçeği tatlısı ( zehirli olmayan  ama bağımlılık yaratan ve sürekli hayal dünyasında yaşatan bir tatlı) ile kendilerini hala 40 yıl öncesinin aşk gemisinde zannediyor. Oysa ki gemi çoktan karaya oturmuş, makina dairesi sualtında kalmış çürümeye başlamış. 
Gemi'nin dümenine geçen kaptanlarda zannediyor ki gemi açık sularda yol alıyor. 
Nufüs olarak % 200 kalabalıklaşan Kuşadası'nda alt yapı sıfır. Yeni yapılanda astar tutumuyor. Yol yapmak ülke yönetiminden kopyalanmış tek hizmet. Onuda becerdikleri söylenemez. 
Şimdiden başlayan yerel seçim çalışmaları ( çalışma derken yanlış anlaşılması klasik siyaset çalışmasından bahsediyorum) darboğazı biraz daha daraltırken, vatandaş döviz baskısı ve reisin büyük resmi altında ezilirken, kelimeler durumu anlatmaya artık kifayetsiz kalırken, bende burada herkesin bildiğini gördüğünü anlamaya çalışırken, hala uykudan uyanamayanlara iyi uykular diliyorum. 

Bir önceki yazım da belirttiğim gibi son vagonu yakalayıp Marka mı olmak yoksa altında mı kalmak Kuşadası kısa süre içinde buna bir cevap verecektir.
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:27
Güneş
07:51
Öğle
13:32
İkindi
16:31
Akşam
19:02
Yatsı
20:18
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN