Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 09 Ocak 2019 21:25:25 Tarihinde eklenmiştir. 47 Defa Okundu.

Hayata Küsmedi, Mide Kanserini Nakavt Etti

Hayata küsmedi, mide kanserini nakavt etti Ameliyathane personeli İbrahim Yöndem: 'Boks maçı gibi düşündüm, rakibimin avantajlarını öğrendim ve sonra mücadele ederek yendim' 'Gerçekten moraliniz yüksek olacak.

Hayata Küsmedi, Mide Kanserini Nakavt Etti

Hayata küsmedi, mide kanserini nakavt etti
Ameliyathane personeli İbrahim Yöndem:
'Boks maçı gibi düşündüm, rakibimin avantajlarını öğrendim ve sonra mücadele ederek yendim'
'Gerçekten moraliniz yüksek olacak. Kendinizi bırakıp yatağa hapsetmeyeceksiniz. Ben hiç yatmadım, dağlarda dolaştım, hobiler edindim'
Obezite ve Metabolik Cerrahi Op. Dr. Özgün Akgül:
'Eğer ülser şüphesi varsa, kaburga kemiklerinin ortasında, alt bölgesinde olan bir ağrı varsa bunu hafife almayın'

İZMİR - Yıllarca midesinde ülser olduğu sebebiyle ilaç kullanan ve bir gün mide kanseri olduğunu duyunca ne yapacağını şaşıran İbrahim Yöndem, hastalığı boks maçına benzetti ve kanseri yenerek kazanan taraf oldu. Obezite ve Metabolik Cerrahi Op. Dr. Özgün Akgül, mide kanserinin görülme sıklığının arttığını belirterek, 'Eğer ülser şüphesi varsa, kaburga kemiklerinin ortasında, alt bölgesinde olan bir ağrı varsa bunu hafife almayın' dedi.
Yıllardır mide ülseri sebebiyle ilaç kullanan 52 yaşındaki ameliyat personeli İbrahim Yöndem, bir gün midesinde şiddetli ağrı hissetti. Hemen doktora başvuran Yöndem, endoskopi ve biyopsi süreçlerinin ardından kanser olduğunu öğrendi. Hastalığını duyduğu anda ilk olarak ne yapacağını düşünen Yöndem, 'Bunu bir boks maçı gibi düşündüm. İlk önce rakibinizin avantaj ve tekniğini öğrenmeye çalışırsınız. Öğrendikten sonra zaten avantajlısınızdır. Daha karşılaşma öncesi rakibinizin gardı düşer. Ben bunları öğrendim ve mücadeleye böyle başladım' diye konuştu.
'Boks maçı gibi düşündüm, yendim'
Hastalığıyla mücadele etme sürecini anlatan ameliyathane personeli İbrahim Yöndem (52), 'Bu hastalıkla tanıştığımda ilk önce ne yapmam gerektiğini düşündüm. Bunu bir boks maçı gibi düşünün. İlk önce rakibinizin avantaj ve tekniğini öğrenmeye çalışırsınız. Öğrendikten sonra zaten avantajlısınızdır. Daha karşılaşma öncesi rakibinizin gardı düşer. Ben bunları öğrendim ve mücadeleye böyle başladım. Kendimi aynı zamanda değişik hobilere yönlendirdim. Bu zaman zarfında yaklaşık 8-9 ay boyunca hem radyoterapi hem kemoterapi sürecinde doktorumun, mesai arkadaşlarımın, ailemin ve kızımın çok büyük desteğini gördüm' ifadelerini kullandı.
'Moraliniz yüksek olacak ve kendinizi yatağa hapsetmeyeceksiniz'
Hastalığını yenmesinde en önemli etkenin moral olduğunu vurgulayan Yöndem şöyle konuştu: 'Bu hastalıkla mücadelede en önemlisi moral. Dışarıdan insanlar hep söyler 'moralin yüksek olsun' diye, insan bunu yaşayınca öğreniyor. Gerçekten moraliniz yüksek olacak. Kendinizi bırakıp yatağa hapsetmeyeceksiniz. Ben hiç yatmadım. Dağlarda dolaştım ki bu hastalığın en büyük düşmanı oksijen. Dağlarda dolaştım, bol oksijen aldım, değişik hobilere yöneldim. Eşyalar yaptım, eşime çevreme dostuma hediye ettim. Örneğin çöpe atılan mobilyaları kullanılabilir hale getirdim. Bu şekilde 8-9 ay geçti ve şu anda çalışmaya başladım.'
'Hastamız bilinçli şekilde mücadele etti'
İbrahim Yöndem'e uyguladıkları tedavi hakkında bilgi veren Özel Ege Şehir Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Op. Dr. Özgün Akgül, 'Hastamız karın ağrısı ve daha önce tanımlanmış mide ülseri şikayeti ile başvurdu. Şikayetlerin uzun süre olması ve kısa sürede şiddetlenmesi nedeniyle önce endoskopi ve biyopsisini yaptırdık. Endoskopide büyük bir kitle gördük, biyopside de mide kanseri ön tanısı alınca hızlı bir şekilde operasyona aldık. Operasyonda midesinin büyük bir kısmını çıkarttık, o bölgedeki lenf bezi dediğimiz bezeleri de çıkarttık. Sonrasında onkolojiye yönlendirdik. Kemoterapi ve radyoterapi süreçlerini de tamamladıktan sonra takibe aldık. Takipte de herhangi bir nüks ile karşılaşmadığımız için ve hastamız da bilinçli bir şekilde hastalıkla mücadele ettiği için hızlı bir şekilde tekrar normal hayatına döndü. Şu anda sağlıklı şekilde işinin başına döndü ve her şey iyiye gidiyor' dedi.
'Stres en çok midede sıkıntılara sebep oluyor'
Mide kanserinin de görülme sıklığının artığını dile getiren Op. Dr. Akgül, 'Artık çağımızın hastalıklarından olan stres, en çok midede sıkıntılara neden oluyor. Eğer kişi sigarada içiyorsa, bu durum midedeki asit salgısını çok artırıyor ve midede gıdaların sindirilmesini sağlayan asit bu sefer mideye zarar vermeye başlıyor. Hücre yapısı bozulduktan sonra da kontrolsüz şekilde hücre büyümesi, çoğalması ile maalesef kansere dönüşebiliyor. Pek çok kanser türünde olduğu gibi mide kanserinin de görülme sıklığı arttı. Bunda beslenme tarzımız, sigara kullanımı, stres en başta gelen faktörlerdir. Yine hastanın ailesinde böyle bir öykünün olması bizim için çok önemli. Bu tür faktörler bir araya geldiği zaman, hastanın vakit kaybetmeden hızlıca değerlendirilmesi ve uygun ellerde ameliyat olması gerekiyor' diye konuştu.
'Mide ağrısını hafife almayın'
Mide ağrısının hafife alınmaması gerektiğini belirterek uyarılarda bulunan Op. Dr. Akgül, 'Kişinin ülser şüphesi varsa, mide ağrısı özellikle kaburga kemiklerinin ortasında alt bölgesinde olan bir ağrı varsa, bunu hafife almaması gerekiyor. Çünkü kanser yaşı artık giderek düşüyor. Bu nedenle en ufacık ağrıyı bile önemsemeli ve gerekli önlemleri almalıyız. Hızlıca öncelikle aile hekimimize başvurmalıyız. Aile hekiminin yönlendirmesiyle eğer gerekliyse ikinci basamak tedavilere genel cerrahiye ya da gastroentoloji bölümüne başvurabiliriz. Bu şekilde hızlıca endoskopi ya da gerekli ilaç tedavileri yapılmalıdır. Hafife almamamız gereken bir hastalıktır. Erken teşhis hastamızda da olduğu gibi hayat kurtarır' ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Sağlık
Her Mutsuz Olduğunuzda Kendinizi Buzdolabının Önünde Buluyorsanız
Her Mutsuz Olduğunuzda Kendinizi Buzdolabının Önünde Buluyorsanız
Avrasya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Burak Berber yeme bağımlılığından kurtulmak için önemli tavsiyeler veriyor.
Sağlıkçılardan 'Kardan Adam'lı Döner Sermaye Eylemi
Sağlıkçılardan 'Kardan Adam'lı Döner Sermaye Eylemi
TOKAT'ta Sağlık- Sen üyeleri, devlet hastanesinde döner sermaye sisteminde adaletsizlik yapıldığını iddia ederek, kardan adamlı eylem yaptı.
Hayata Küsmedi, Mide Kanserini Nakavt Etti
Hayata Küsmedi, Mide Kanserini Nakavt Etti
Hayata küsmedi, mide kanserini nakavt etti Ameliyathane personeli İbrahim Yöndem: 'Boks maçı gibi düşündüm, rakibimin avantajlarını öğrendim ve sonra mücadele ederek yendim' 'Gerçekten moraliniz yüksek olacak.
Grip Aşısı Yaptırmak İçin Hala Geç Değil
Grip Aşısı Yaptırmak İçin Hala Geç Değil
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, aralık ayının ikinci haftası itibariyle grip salgını başladı.
Palu Ailesinin Damadı İçin İddia Edilen Hastalık Paranoid Bozukluk Nedir?
Palu Ailesinin Damadı İçin İddia Edilen Hastalık Paranoid Bozukluk Nedir?
Müge Anlı'nın programına çıkarak birbirinden şok edici olaylar ile gündeme gelen Palu Ailesi Türkiye'nin gündemini meşgul ediyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan, özellikle Palu ailesinin damadı Tuncer Ustael'in paranoid bozukluk hastası olabileceğini açıkladı. Peki, paranoid bozukluk hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
Sağlık Sen'den 'Belki de Sonat'a Son Umut Sensin' Kampanyası
Sağlık Sen'den 'Belki de Sonat'a Son Umut Sensin' Kampanyası
Sağlık Sen'den 'Belki de Sonat'a Son Umut Sensin' kampanyası Lösemi hastaları için kök hücre bağışı kampanyası İlik nakli bekleyen Sonat ve diğer lösemi hastalarına umut olabilmek adına kök hücre bağışı kampanyası başlattılarANTALYA - Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası...
17 Yaşındaki Hastanın Midesinden 700 Gram Kıl Çıktı
17 Yaşındaki Hastanın Midesinden 700 Gram Kıl Çıktı
17 yaşındaki hastanın midesinden 700 gram kıl çıktıKAYSERİ - Kayseri Dünyam Hastanesi'ne başvuran 17 yaşındaki bir hastanın midesinden yaklaşık 700 gram ağırlığında kıl çıkarıldı.
Çocuklar Ameliyata Akülü Araba ile Gidiyor
Çocuklar Ameliyata Akülü Araba ile Gidiyor
Çocuklar ameliyata akülü araba ile gidiyorYOZGAT - Yozgat Şehir Hastanesi'nin Çocuk Cerrahi Servisinde tedavi gören hastalar, ameliyathaneye akülü araçla eğlenerek gidiyor.
Kortizon Kullananlar, Tuza Dikkat!
Kortizon Kullananlar, Tuza Dikkat!
Uzm. Dr. Sevtap Şimşek, romatizmal hastalıkların tedavisinde sık başvurulan kortizonların doğru kullanılmaması halinde zararların kaçınılmaz olacağı uyarısında bulundu.
Karın Ağrısı ile Hastaneye Gitti Safra Kesesinden 200 Taş Çıktı
Karın Ağrısı ile Hastaneye Gitti Safra Kesesinden 200 Taş Çıktı
Erzincan'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran genç kadının safra kesesindeki 200 taş başarılı bir ameliyatla alındı.
Kortizon Kullananlar Yeme İçmelerine Dikkat Etmeli'
Kortizon Kullananlar Yeme İçmelerine Dikkat Etmeli'
ROMATİZMAL hastalıkların tedavisinde sıkça başvurulan kortizon içeren ilaçların kullanımı sırasında beslenmeye dikkat edilmezse zarar getirebiliyor.
Doktorlar Diyabet Hastalığına Karşı Yürüdü
Doktorlar Diyabet Hastalığına Karşı Yürüdü
Doktorlar diyabet hastalığına karşı yürüdüBURSA - Bursa'da doktorlar diyabet hastalığına karşı yürüdü.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:50
Güneş
08:18
Öğle
13:30
İkindi
16:05
Akşam
18:29
Yatsı
19:49
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN