Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 09 Aralık 2018 16:07:51 Tarihinde eklenmiştir. 245 Defa Okundu.

4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Erzurum Başkanı Ergün Halis, 'Ülkemiz açısından misafir öğrencileri çok önemli buluyoruz ve ülkemizin birer elçisi olarak görüyoruz.

4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Erzurum Başkanı Ergün Halis, 'Ülkemiz açısından misafir öğrencileri çok önemli buluyoruz ve ülkemizin birer elçisi olarak görüyoruz.' dedi.

UDEF, Atatürk Üniversitesi ile Erzurum Büyükşehir Belediyesince uluslararası öğrencilere ve öğrenciliğe dikkati çekmek için '4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu' düzenlendi.

Üniversitesinin Nene Hatun Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve 2 gün süren sempozyumda, uluslararası öğrenci algısının kamuoyunda sağlıklı şekilde yerleşmesi, öğrencilerin eğitim, sağlık, oturum izni konularındaki sıkıntıları görüşüldü.

Sempozyuma katılan 34 ülkeden 66 akademisyen ve uzmanlar tarafından Türkiye'de öğrenim gören misafir öğrenciler bilgilendirildi.

UDEF Erzurum Başkanı Ergün Halis, muhabirine yaptığı açıklamada, UDEF'in Türkiye'de 63 derneği ile 26 il temsilciliği olduğunu belirterek, misafir öğrenciler için çalışma yürüten köklü kurumların arasında yer aldığını söyledi.

Yurt dışından gelerek Türkiye'de okuyan öğrencileri 'misafir' olarak nitelendirdiklerini ifade eden Halis, 'UDEF olarak Türkiye'de okuyan misafir öğrencilerin maddi ve manevi her konuda yardımlarına koşuyoruz. Ülkemizde okuyan öğrencilerimizin öncelikle güzelce eğitimlerini sürdürebilmeleri ve kendilerini evlerinde hissetmeleri için aile ortamı oluşturmaya çalışıyoruz.' dedi.

Halis, UDEF'in Türkiye'deki misafir öğrencilere her türlü yardımı yaptığını kaydederek, şöyle devam etti:

'Ülkemiz açısından misafir öğrencileri çok önemli buluyoruz ve ülkemizin birer elçisi olarak görüyoruz. Bu arkadaşlar gelecekte siyaset ve ekonomi başta olmak üzere her türlü alanda bizim görüşebileceğimiz arkadaşımız oluyor. Misafir öğrenciler dünyada birliği sağlıyor. Bu noktada biz ülkemizde de yerelde de bunun biraz daha ön plana çıkması için sempozyum düzenliyoruz.'

Erzurum'un misafir öğrenci kapasitesinin yüksek olduğunu, kentte 3 bine yakın yabancı öğrenci bulunduğunu aktaran Halis, Türkiye'de de yaklaşık 150 ülkeden 145 bin üzerinde öğrenci olduğunu söyledi.

'Kendimi evimde gibi hissediyorum'

Atatürk Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Malili Samba Gadiaka ise sempozyumun Türkiye'de okuyan misafir öğrencileri bir araya getirdiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

'Sempozyumun çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Burada misafir öğrencilerin birbirini tanıması ve ileride yapılacak faaliyetler hakkında konuşulmasını sağlıyor. Türkiye'de okumaktan mutluyum ama Erzurum'da okumaktan daha da mutluyum. Burada insanların dinine, diline ve ırkına bakmaksızın ellerinden geldiği kadar yardım ediliyor. Kendimi evimde gibi hissediyorum. Mali'de okusaydım aynı olurdu, burada yabancılık çekmiyorum.'

Kazakistan'dan Mevlana Programı ile Türkiye'ye gelen Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Aiida Sakenova da Türkiye'de olmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, Erzurum'daki misafir öğrencilerle tanışarak arkadaş edindiği kaydetti.

Yorum Yap
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dolar Kuruyla İlgili Kritik Açıklama: Bunların Hepsi Geçici
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dolar Kuruyla İlgili Kritik Açıklama: Bunların Hepsi Geçici
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolardaki manipülasyonla ilgili yaptığı açıklamada, 'Şu anda döviz bakın düşmeye başladı, 5,2 buralara düştü; doların durumu bu. Daha önce de söyledim, bunların hepsi gelip geçici, bu da geçici.' dedi.
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye Ordusunun Güvenli Bir Şekilde Yer Alması Sağlanmalıdır'
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye Ordusunun Güvenli Bir Şekilde Yer Alması Sağlanmalıdır'
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye ordusunun güvenli bir şekilde yer alması sağlanmalıdır'ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 'Suriye sınırında Suriye yönetimi ile irtibata geçilmeli, Suriye yönetiminin toprak bütünlüğünü göz ardı etmeden, toprak...
Yıkım Senaryoları Kuranlara Esaslı Bir Ders Vereceğiz'
Yıkım Senaryoları Kuranlara Esaslı Bir Ders Vereceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, '1 Nisan'da yıkım senaryoları kuranlara esaslı bir ders vereceğiz.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela Açıklaması: 'Küresel Savaşa Döndürüldü'
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela Açıklaması: 'Küresel Savaşa Döndürüldü'
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela açıklaması: 'Küresel savaşa döndürüldü'ANKARA - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Venezuela'da yaşananlara ilişkin, 'Ne yazık ki ülkemizde de yapılanlara baktığımız zaman, böyle bir küresel savaşa döndürüldü.
Mardin Mahir Ünal: CHP'nin Derdi 'Bu Ülkede Milletin İradesi Egemen Olmasın'dır
Mardin Mahir Ünal: CHP'nin Derdi 'Bu Ülkede Milletin İradesi Egemen Olmasın'dır
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Mardin'de aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) eleştirilerde bulunarak, 'CHP'nin derdi başka, CHP'nin çözüm üretmek, öneri üretmek, iktidara alternatif olmak gibi bir derdi yok.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:42
Güneş
07:06
Öğle
13:25
İkindi
16:50
Akşam
19:33
Yatsı
20:50
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN