Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 26 Kasım 2018 23:26:30 Tarihinde eklenmiştir. 103 Defa Okundu.

Öztürk: 'Bağımlılıkla Mücadele Bitirilecek, Pes Edilecek, Kabul Edilecek Bir Mücadele Olamaz' -...

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bağımlılıkla mücadelenin bitirilecek, pes edilecek, kabul edilecek bir mücadele olmadığını belirterek, 'Bu nedenle 98 yıl önce büyüklerimizin kurduğu güzide dernek, mücadelesine dün olduğu gibi bugün de yarın da var olan gücüyle devam edecek.

Öztürk: 'Bağımlılıkla Mücadele Bitirilecek, Pes Edilecek, Kabul Edilecek Bir Mücadele Olamaz' -...

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bağımlılıkla mücadelenin bitirilecek, pes edilecek, kabul edilecek bir mücadele olmadığını belirterek, 'Bu nedenle 98 yıl önce büyüklerimizin kurduğu güzide dernek, mücadelesine dün olduğu gibi bugün de yarın da var olan gücüyle devam edecek. Biz çocuklarımızı ve gençlerimizi yok etmeye yönelik bu tür çabaların karşısında hep birlikte dimdik duracağız.' dedi.

Öztürk, Yeşilay tarafından Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle WOW Istanbul Hotel & Convention Centre düzenlenen '2. Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın belki de en temel problemlerinden birinin bağımlılık, özellikle madde bağımlılığı olduğunu söyledi.

Madde bağımlılığının toplumlar ve bireyler üzerinden son derece yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan Öztürk, madde bağımlılığının nesilleri, aileyi, toplumu her açıdan yok eden, yok etmeye yönelik aslında temel bir dinamit olduğunu belirtti.

Öztürk, Yeşilay olarak bağımlılar ve yakınlarına her türlü sağladıklarının altını çizerek, şöyle konuştu:

'Toplumların hepsi, hangi dinde, hangi kültürde, hangi coğrafyada olursa olsun bununla mücadele etmek zorundalar. Yol ayrımı dediğim şey aslında şu; bir grup toplum ya da devlet şunu demeye başladı ki tehlike aslında burada başlıyor, 'Biz bu mücadelede yeterli, gerekli şeyleri yapamıyoruz ve başarılı olamıyoruz o zaman teslim olalım. Yani yavaş yavaş bazı maddeleri serbest bırakalım bazı maddelerin yasaklanması kalksın ve dolayısıyla insanlık giderek artan bir biçimde aslında maddeyle tanışsın ve nesiller neredeyse yok olsun' gibi...

İnsanlar bu amaçla yapmıyorlar ama biz istiyoruz ki bağımlılıkla mücadele bitirilecek, pes edilecek, kabul edilecek bir mücadele olamaz. Bu nedenle 98 yıl önce büyüklerimizin kurduğu güzide dernek, mücadelesine dün olduğu gibi bugün de yarın da var olan gücüyle devam edecek. Biz çocuklarımızı ve gençlerimizi yok etmeye yönelik bu tür çabaların karşısında hep birlikte dimdik duracağız. Bunun da çok nedeni var. Bizim kültürümüzde böyle bir pes etme olayı asla yer almamaktadır. Bizler kendi var olan değerlerimizi kullanarak bu artıları ele alarak daha mücadeleler yapma peşindeyiz. Bu amaçla da bilimsel alanda bu konuda çalışan yaklaşık 14 ülkeden 31 bilim adamını buraya çağırdık ve kendi ülkemizden bilim adamlarıyla birlikte bazı şeyleri tartışacağız.'

'İş, politik karar vericilerin meseleye sahip çıkmasıyla alakalı'

'Uyuşturucu kullanımında küresel ve ulusal durumlar' konu başlıklı oturumda başkanlık yapan AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ ise önemli bir sempozyumda bir arada olduklarını ifade ederek, herkesi hem şahsen hem de toplum olarak ilgilendiren uyuşturucu meselesi ve bununla ilgili halk sağlığı meselesini konuşacaklarını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu meseleye sahip çıkmasının kendilerine güç verdiğine dikkati çeken Akdağ, 'Bugün teknik konular konuşulacak ama açıkça ifade etmeliyim ki teknik çalışmaları yapan bilim insanları ya da sahada çalışan pratisyenler ne kadar başarılı işler yaparsa yapsınlar, ne kadar planlamalar ve bu planlamalara dayalı aksiyonlar doğru düzenlenmiş olursa olsun, iş, politik karar vericilerin meseleye sahip çıkmasıyla çok yakından alakalıdır. Politik karar vericiler özellikle devlet başkanları, ilgili bakanlar bu meselelere sahip çıktığı ölçüde ülkelerde programlar ilerleyebiliyor aksi takdirde ilerleyemiyor. Bu sebeple Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum ve Yeşilay'ın da böyle bir sempozyuma öncülük etmesini çok anlamlı buluyorum.' değerlendirmesinde bulundu.

Sempozyum

'Kanıta Dayalı Politikalar ve Yaklaşımlar', 'Bağımlılıkla İlgili İşgücünün Eğitimi' ve 'Halk Sağlığı Uygulamaları' temalarıyla düzenlenen sempozyum, uyuşturucu verileriyle ilgili konuların yanı sıra kullanımın önlenmesi ve kullanıcıya müdahale edilmesi gibi geniş bir alanı kapsayacak.

Uyuşturucu politikaları ve halk sağlığı uygulamalarının kanıta dayalı olarak geliştirilmesine destek olma amacıyla ilgili fikirlerin ve uygulamaların paylaşılacağı sempozyum, yarın sona erecek.

Sempozyumda, 'Uyuşturucu kullanımında küresel ve ulusal durumlar', 'Küresel uyuşturucu politikaları ve standartlar', 'Uyuşturucu verilerini toplamanın önemi ve zorlukları', 'Uyuşturucu kullanımına ve önleme girişimlerine farklı yaklaşımlar', 'Uyuşturucu kullanımıyla mücadelede ulusal programlar ve tedavi merkezleri', 'Uyuşturucu ile mücadelede sivil toplumun rolü', 'Uyuşturucu ile mücadelede sivil toplum kuruluşlarının tecrübeleri', 'Uyuşturucu kullanım sıklığı ve risk faktörleri', 'Uyuşturucu alanında çalışanların eğitim ve öğretimi', 'Farklı toplum kesimlerinde uyuşturucu kullanımı', 'Uyuşturucu kullanımıyla mücadelede ulusal programlar ve tedavi merkezleri', 'Uyuşturucu bağımlılığını önlemeye farklı yaklaşımlar ve hizmet modelleri' ve 'Medyada uyuşturucu konusunun sunumu' konu başlıkları ele alınacak.

Yorum Yap
Medya
İznik'te Deredeki Kirliliğe İnceleme
İznik'te Deredeki Kirliliğe İnceleme
BURSA'nın İznik ilçesindeki Karasu Deresi'nde yaşanan çevre kirliliğinin dün medyaya yansıması üzerine bugün Bursa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri bölgede incelemede bulunup, tutanak tuttu.
Sağlık Sen'den Suçlamalara Cevap
Sağlık Sen'den Suçlamalara Cevap
Eskişehir Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, sosyal medya ve basın üzerinden Sağlık Sen'e yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu söyledi.
5g'li Samsung Galaxy S10x'in Dudak Uçuklatan Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
5g'li Samsung Galaxy S10x'in Dudak Uçuklatan Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
Samsung'un son günlerde çok konuşulan Galaxy S10 ailesi hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bugün de 5G'li S10X'in detayları belli oldu.
Ceylin Atik'in Ailesi, Beraat Kararı Verilmesinin Şokunu Yaşıyor
Ceylin Atik'in Ailesi, Beraat Kararı Verilmesinin Şokunu Yaşıyor
İzmir'in Ödemiş ilçesinde, parka oynamaya gittikten 3 gün sonra komşusunun evinde cansız bedeni bulunan 10 yaşındaki Ceylin Atik'in ailesi, olayla ilgili görülen davada Serkan T. hakkında beraat kararı verilmesine isyan etti.
Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar Yerel Medya Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar Yerel Medya Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara'da yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.
Kerkük Valisi Said'den Kyb'nin Bayrak Krizine Tepki
Kerkük Valisi Said'den Kyb'nin Bayrak Krizine Tepki
- Kerkük kent merkezi KYB'nin Kerkük İl Başkanlığı binasında asılan bayraklar Kerkük- Erbil karayolundaki KYB siyasi bürosu Kerkük Valisi Rakan Said'in basın açıklaması Kerkük Arap Meclisi Üyesi Hatem et-Tai'nin basın açıklaması Binaların üzerindeki IKBY bayrakları Irak'ta Kerkük Valisi Rakan...
Vali Elban Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi
Vali Elban Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi
Ağrı Valisi Süleyman Elban, yerel ve ulusal basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.
Suder'den 'Kurşunlu Su' Haberlerine Karşı Açıklama Geldi
Suder'den 'Kurşunlu Su' Haberlerine Karşı Açıklama Geldi
Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nden (SUDER), medyada yer alan 'Bir su örneğinde 8 kat fazla kurşun saptandı' şeklinde ifadelerin yer aldığı haberlere ilişkin açıklama yapıldı.
CHP'li Vekilin İddiaları Üzerine, Milli Piyango'dan Sayısal Loto'da '5 Bilen' Açıklaması
CHP'li Vekilin İddiaları Üzerine, Milli Piyango'dan Sayısal Loto'da '5 Bilen' Açıklaması
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce, 5 Ocak'ta yapılan Sayısal Loto çekilişinde 5 bilen kişi sayısının bin 901 olmasına ilişkin iddialara yanıt verilerek, 'Önceki yıllarda da 4 kez bin 901'den daha fazla sayıda 5 bilen kişi olmuştur. Ayrıca, Sayısal Loto oyununun 33 ayrı çekilişinde binden fazla kişi 5 bilmiştir.' ifadesi kullanıldı.
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kutlama mesajları yayımlandı.
Karaduman'dan Gazeteciler Günü Mesajı
Karaduman'dan Gazeteciler Günü Mesajı
Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, teknolojik değişimin yaşandığı tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de medyanın kapsamlı bir değişime ve yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Başkan Sekmen'den Gazeteciler Günü Mesajı
Başkan Sekmen'den Gazeteciler Günü Mesajı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 'Medya; demokrasimizin en temel sacayağıdır' dedi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:27
Güneş
07:51
Öğle
13:32
İkindi
16:31
Akşam
19:02
Yatsı
20:18
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN