Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 26 Kasım 2018 23:25:51 Tarihinde eklenmiştir. 45 Defa Okundu.

Kurtulmuş: 'Türkiye'nin Güçlü Bir Şekilde Yoluna Devam Etme Mecburiyeti Vardır'

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 1983 yılında ebediyete intikal eden Prof. Dr. Erol Güngör'ün vasıflarından birisinin de milliyetçi olması olduğunu belirterek, 'Güngör, Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik adlı eseriyle tabiri caizse milliyetçiliği yeniden formatlamış...

Kurtulmuş: 'Türkiye'nin Güçlü Bir Şekilde Yoluna Devam Etme Mecburiyeti Vardır'

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 1983 yılında ebediyete intikal eden Prof. Dr. Erol Güngör'ün vasıflarından birisinin de milliyetçi olması olduğunu belirterek, 'Güngör, Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik adlı eseriyle tabiri caizse milliyetçiliği yeniden formatlamış ve güncellemiştir.' dedi.

Kurtulmuş, Marmara Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen, 'Merhum Prof. Dr. Erol Güngör'ün 80. Doğum Yıldönümü Anma' programına katıldı.

Burada konuşan Kurtulmuş, Türk düşünce tarihinde çok önemli izler bıraktığı belirtilen Erol Güngör için anma etkinliğinin yapılmasının bir vefa göstergesi olduğunu söyledi.

Hem ilmi hem de İslami bakımdan önemli izler bırakan insanların, doğum günlerini kutlamanın değerli olduğunu aktaran Kurtulmuş, 'Çünkü onlar ölmezler. Bedenleri, fiziki varlıkları bu dünyadan öte tarafa göçse de fikirleri devam eder. Erol Güngör'ün, Türk düşünce hayatında bıraktığı izler bakımından çok önemli temel vasıfları var. Öncelikle Erol Güngör, ilim adamı olma vasfından önce bir dava insanıdır. Kendisini, Anadolu'nun yeniden yükselmesi, yücelmesi, milletimizin yeniden ileriye gitmesi davasına adamış bir dehadır, bir bilge, bir bilim adamı ve bir düşünürdür. Bu özelliğiyle de gerçekten çok derin ve çok kuvvetli izler bırakmıştır. İkinci vasfı, idealist olmasıdır. Sadece bilimsel mahfillerde kalan fikirleri, mürekkep ile kitabın üzerine yazılmış yazıları, makaleleri, kitaplardaki fikirleriyle değil, hayatın içerisinde var olan, özellikle rahmetli Nurettin Topçu'nun, Anadolu'nu fikriyatı üzerinden gelişmiş olan bir büyük Anadolu hayali, Anadolu'da tecessüm etmiş bir büyük Türk ve İslam dünyasının yeniden şahlanma hayali etrafından çabasını yoğunlaştırmış bir önemli idealisttir.' diye konuştu.

Erol Güngör'ün, özellikle bilimin belli çevrelerden Anadolu'nun sathına yayılması için yaptığı katkıların son derece büyük olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, 'Başta Selçuk Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitelerde bilimsel anlamda fakültelerin, bölümlerin hatta üniversitelerin kurulmasında emeği olmuştur. Bu anlamda İstanbul'da bazı mahfillerde var olan bir bilimsel ortam inşa etmek yerine Anadolu'yu bilimle buluşturan bir fikriyat içerisinde hareket etmiştir.' ifadelerini kullandı.

-'Milliyetçiliği formatladı'

'Erol Güngör bir hareket insanıydı' diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

'Erol Güngör'ün bir başka vasfı ise milliyetçi olmasıydı. Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik adlı eseriyle birlikte tabiri caizse milliyetçiliği yeniden formatlamış ve yeniden güncellemiştir. Bu anlamda özellikle Osmanlı'nın yıkılış dönemi ve cumhuriyetin kuruluş dönemlerinde yaşadığımız o hızlı modernleşme sürecinin milliyetçiliği dar kalıplara bir şekilde sığdırmaya çalışan o dar kalıpçı, kısıtlayıcı milliyetçilik anlayışı yerine daha evrensel, Türk dünyasının tamamını içine alan ve belki bizim dostlarımız olan milletlerin hepsini de içine alan büyük bir milliyetçilik davasını ortaya koymuştur. Bu anlamda tereddütsüz bir şekilde söyleyebilirim ki, Erol Güngör, Türk dünyasının, bu anlamda milliyetçiliği yeniden formatlayarak yeni bir asrın, yeni bir eşiğin kapısına gelmesine vesile olmuştur. Rahmetli Erol hocanın, kuşatıcı, kapsayıcı milliyetçilik fikri üzerinden bir kavram üzerinde durmak isterim. Özellikle Sovyetler'in çözülmesinden sonra karşımıza çıkan yeni dönemde, bu kavramın geldiğimiz ortamda milliyetçiliği bir adım daha yukarıya çıkarmak bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. O da 'millet varlığımız' terimidir.'

-'Kardeşlerimizin varlığına şahit olduk'

Türkiye'nin sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarından ibaret olmadığını söyleyen Kurtulmuş, Sovyetler Birliği'nin çözülmesinden sonra Balkanlar'dan Çin Seddi'ne kadar bir Türk dünyasının ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye halkının tanıdığı ancak uzun yıllar boyunca uzak kaldığı kardeşlerinin varlığından haberdar olduğunun anlatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Aslında gönülde, işte, dilde bir olduğumuz kardeşlerimizin varlığına şahit olduk. Bu anlamda, çok derin hukukların yeniden geliştiği bir dönemi yaşadık. Aynı şekilde güneyde ise asırlar boyunca at sürdüğümüz, fikri, ilmi bakımda etki altında kalmış coğrafyalarla yeniden tanıştığımız bir dönem ortaya çıktı. Kuzey Afrika'dan tutun Orta Doğu'ya kadar, Timbuktu'dan, Sudan'a, Somali'ye kadar çok geniş bir dünyada 'millet varlığımız' dile kabul edebileceğimiz, ırk olarak bizim ırkımızdan olmayan ama düşünce olarak Türk milletinin gözünün içine bakarak 'bu aziz milletin ayağına taş değmemesi' için dua eden yüz milyonlarca insan yeniden dostumuz, yeniden kardeşlerimiz olarak ortaya çıktı.'

-'Türkiye'nin güçlü olması lazım'

AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, Myanmar'dan Timbuktu'ya kadar olan geniş alan, Orhun Abideleri'nden Makedonya ve Üsküp'e kadar olan coğrafyada yeniden önlerinde yeni bir ufuk çizmek için Türkiye'den hizmet beklediklerine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

'Bu coğrafyadaki insanlar, Türkiye'nin bilim adamlarının, üniversitelerinin, siyasetçilerinin ve genç nesillerinin hizmetlerini bekliyor. Bu çerçevede bu millet varlığımızın, ülkemizin en büyük değeri olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Millet varlığımız diye bugün bahsedebileceğimiz bu yeni ufka en büyük kapıyı açmış olan Erol Güngör Hocamızı da saygıyla, minnetle ve rahmet ve şükranla yad ediyorum. Bu geniş coğrafyada Türkiye'nin güçlü bir şekilde yoluna devam etme mecburiyeti vardır. Türkiye'nin güçlü olmasından kasıt, sadece askeri, ekonomik, teknolojik olarak güçlü olması değildir. Hiç şüphesiz bu alanlarda güçlü olmayan Türkiye'nin 'kurda kuşa yem' edileceği açıktır. Neo-emperyal tezlerin planlarının altında bir şekilde zorlanacağı açıktır. Onun için tabii ki bu alanlarda güçlü olacağız. Ama esas olan Türk milleti olarak güçlü olacağımız ve millet varlığımız üzerinde evrensel bir bağ kuracağımız alan, kültür, medeniyet, sanat, edebiyat ve milletlerimizi birbirine bağlayacak, birleştiren, bağdaştıracak yeni bir köprünün tesis edilmesidir. Bu anlamda diyebiliriz ki çok geniş anlamda, bu coğrafyada kilit taşı Türkiye'dir. Türkiye'nin güçlü olması, yerli yerinde ve çok muazzam bir şekilde varlığını sürdürmesi, bekasını sağlaması, milli bütünlüğünü temin etmesi, devlet millet kaynaşmasını tam manasıyla sağlaması ve yoluna devam etmesi lazım. Kilit taşı düşerse, o canım kemerler, dağılır, paramparça olur. İşte Erol Güngör, Türkiye'de bu anlamda milliyetçiliğin anlaşılmasını, daha evrensel boyutlara çıkaran o görüşleriyle önümüzde bir çığır açtı. Şimdi gençleri ve bilim insanlarının üzerine düşen de bu adımları daha da genişleterek çok daha geniş perspektifli millet varlığımız bakışı üzerinden dünyanın farklı bölgelerinde olan Türkiye'nin gönül dostlarıyla gönül bağını kuvvetlendirmek ve Türkiye'nin yolunu daha da kuvvetli bir şekilde sürdürebilmesini sağlamaktır.'

Yorum Yap
Politika
4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu
4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu
Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Erzurum Başkanı Ergün Halis, 'Ülkemiz açısından misafir öğrencileri çok önemli buluyoruz ve ülkemizin birer elçisi olarak görüyoruz.
Muğla Mülkiyeliler Panelde Buluştu
Muğla Mülkiyeliler Panelde Buluştu
Mülkiyeliler panelde buluştuMuğla'nın Datça ilçesinde, 'Mektebi Mülkiye' olarak bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin 159'uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle, Mülkiyeliler Birliği Datça Şubesi tarafından, 'Türkiye'nin Kaderi, Mülkiye'nin kaderi' konulu panel düzenlendi.
Kemalpaşa'da Sabah Namazı Buluşmaları Devam Ediyor
Kemalpaşa'da Sabah Namazı Buluşmaları Devam Ediyor
Kemalpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Sabah Namazı Buluşmaları’ bu hafta Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki, İbrahim Hakkı Hazretleri Camii’nde gerçekleşti.
Türkiye Dış Politikada Son Derece…'
Türkiye Dış Politikada Son Derece…'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 'Türkiye, dış politikada son derece güçlü bir ses olarak yerini alıyor.
CHP'li İlçe Başkanından Borçların Ödenmesi İçin AK Parti'li Belediye Örneği
CHP'li İlçe Başkanından Borçların Ödenmesi İçin AK Parti'li Belediye Örneği
KOCAELİ'nin Darıca ilçesinde, CHP İlçe Başkanı Gürer Yıldırım, Belediye'nin borçlarından bahsederken, AK Parti'li Çayırova Belediyesi'nin 60 milyon TL'lik borcunu ödemesini ve yatırımlarını örnek gösterdi.
CHP'li Meclis Üyesi Partisinden İstifa Ederek AK Parti'ye Geçti
CHP'li Meclis Üyesi Partisinden İstifa Ederek AK Parti'ye Geçti
2014 yerel seçimlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beyoğlu Belediyesi Meclisine seçilen Zabit Akbaş, düzenlenen törenle Adalet ve Kalkınma Partisi’ne üye oldu.
Kültür Kart' ile 2 Bin 988 Kişi Hediye Kazandı
Kültür Kart' ile 2 Bin 988 Kişi Hediye Kazandı
'Kültür Kart' ile 2 bin 988 kişi hediye kazandıİSTANBUL, (DHA)- ESENLER Belediyesi'nin İstanbulluların kültürel ve sanatsal etkinliklere ilgisini artırmak ve kültür programlarına katılanları teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiği 'Kültür Kart' uygulaması ile hediye kazanan 2 bin kişiden...
TBMM Başkanı Yıldırım, Ahıska Türkleriyle Bir Araya Geldi (2)
TBMM Başkanı Yıldırım, Ahıska Türkleriyle Bir Araya Geldi (2)
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Kırgızistan'da yaşayan Türk vatandaşları ve Ahıska Türklerinin temsilcileriyle, bir araya geldi.
Bu Belediyeleri Kandil'e Bağlamak İstediler'
Bu Belediyeleri Kandil'e Bağlamak İstediler'
Ağrı'da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Bu belediyeleri Kandil'e bağlamak istediler.
Off-road Heyecanı
Off-road Heyecanı
Erzurum'da Karayazı Belediyesi tarafından Karayazı Gençlik Festivali kapsamında düzenlenen off-road yarışlarında heyecanlı anlar yaşandı.
AK Parti Belediye Başkanı Adayı Yarka'ya Şırnak'ta Coşkulu Karşılama
AK Parti Belediye Başkanı Adayı Yarka'ya Şırnak'ta Coşkulu Karşılama
- AK Parti Belediye Başkanı Adayı Yarka'ya Şırnak'ta Coşkulu KarşılamaŞIRNAK - AK Parti Şırnak Belediye Başkanı Adayı Mehmet Yarka, Şırnak'ta coşkuyla karşılandı.
Ak Partili Kırkpınar'dan 'Zeybekçi' Açıklaması
Ak Partili Kırkpınar'dan 'Zeybekçi' Açıklaması
AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekçi’nin İzmir’de ciddi karşılığının olduğunu belirterek, 'Böylesine başarılı bir siyasetçinin İzmir’imiz için büyük bir değer ve kazanım olacağına inancımız tamdır' ifadelerini kullandı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
10°C / 7°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:42
Güneş
08:12
Öğle
13:12
İkindi
15:37
Akşam
18:00
Yatsı
19:22
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN