Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 26 Kasım 2018 23:25:51 Tarihinde eklenmiştir. 109 Defa Okundu.

Kurtulmuş: 'Türkiye'nin Güçlü Bir Şekilde Yoluna Devam Etme Mecburiyeti Vardır'

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 1983 yılında ebediyete intikal eden Prof. Dr. Erol Güngör'ün vasıflarından birisinin de milliyetçi olması olduğunu belirterek, 'Güngör, Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik adlı eseriyle tabiri caizse milliyetçiliği yeniden formatlamış...

Kurtulmuş: 'Türkiye'nin Güçlü Bir Şekilde Yoluna Devam Etme Mecburiyeti Vardır'

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 1983 yılında ebediyete intikal eden Prof. Dr. Erol Güngör'ün vasıflarından birisinin de milliyetçi olması olduğunu belirterek, 'Güngör, Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik adlı eseriyle tabiri caizse milliyetçiliği yeniden formatlamış ve güncellemiştir.' dedi.

Kurtulmuş, Marmara Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen, 'Merhum Prof. Dr. Erol Güngör'ün 80. Doğum Yıldönümü Anma' programına katıldı.

Burada konuşan Kurtulmuş, Türk düşünce tarihinde çok önemli izler bıraktığı belirtilen Erol Güngör için anma etkinliğinin yapılmasının bir vefa göstergesi olduğunu söyledi.

Hem ilmi hem de İslami bakımdan önemli izler bırakan insanların, doğum günlerini kutlamanın değerli olduğunu aktaran Kurtulmuş, 'Çünkü onlar ölmezler. Bedenleri, fiziki varlıkları bu dünyadan öte tarafa göçse de fikirleri devam eder. Erol Güngör'ün, Türk düşünce hayatında bıraktığı izler bakımından çok önemli temel vasıfları var. Öncelikle Erol Güngör, ilim adamı olma vasfından önce bir dava insanıdır. Kendisini, Anadolu'nun yeniden yükselmesi, yücelmesi, milletimizin yeniden ileriye gitmesi davasına adamış bir dehadır, bir bilge, bir bilim adamı ve bir düşünürdür. Bu özelliğiyle de gerçekten çok derin ve çok kuvvetli izler bırakmıştır. İkinci vasfı, idealist olmasıdır. Sadece bilimsel mahfillerde kalan fikirleri, mürekkep ile kitabın üzerine yazılmış yazıları, makaleleri, kitaplardaki fikirleriyle değil, hayatın içerisinde var olan, özellikle rahmetli Nurettin Topçu'nun, Anadolu'nu fikriyatı üzerinden gelişmiş olan bir büyük Anadolu hayali, Anadolu'da tecessüm etmiş bir büyük Türk ve İslam dünyasının yeniden şahlanma hayali etrafından çabasını yoğunlaştırmış bir önemli idealisttir.' diye konuştu.

Erol Güngör'ün, özellikle bilimin belli çevrelerden Anadolu'nun sathına yayılması için yaptığı katkıların son derece büyük olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, 'Başta Selçuk Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitelerde bilimsel anlamda fakültelerin, bölümlerin hatta üniversitelerin kurulmasında emeği olmuştur. Bu anlamda İstanbul'da bazı mahfillerde var olan bir bilimsel ortam inşa etmek yerine Anadolu'yu bilimle buluşturan bir fikriyat içerisinde hareket etmiştir.' ifadelerini kullandı.

-'Milliyetçiliği formatladı'

'Erol Güngör bir hareket insanıydı' diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

'Erol Güngör'ün bir başka vasfı ise milliyetçi olmasıydı. Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik adlı eseriyle birlikte tabiri caizse milliyetçiliği yeniden formatlamış ve yeniden güncellemiştir. Bu anlamda özellikle Osmanlı'nın yıkılış dönemi ve cumhuriyetin kuruluş dönemlerinde yaşadığımız o hızlı modernleşme sürecinin milliyetçiliği dar kalıplara bir şekilde sığdırmaya çalışan o dar kalıpçı, kısıtlayıcı milliyetçilik anlayışı yerine daha evrensel, Türk dünyasının tamamını içine alan ve belki bizim dostlarımız olan milletlerin hepsini de içine alan büyük bir milliyetçilik davasını ortaya koymuştur. Bu anlamda tereddütsüz bir şekilde söyleyebilirim ki, Erol Güngör, Türk dünyasının, bu anlamda milliyetçiliği yeniden formatlayarak yeni bir asrın, yeni bir eşiğin kapısına gelmesine vesile olmuştur. Rahmetli Erol hocanın, kuşatıcı, kapsayıcı milliyetçilik fikri üzerinden bir kavram üzerinde durmak isterim. Özellikle Sovyetler'in çözülmesinden sonra karşımıza çıkan yeni dönemde, bu kavramın geldiğimiz ortamda milliyetçiliği bir adım daha yukarıya çıkarmak bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. O da 'millet varlığımız' terimidir.'

-'Kardeşlerimizin varlığına şahit olduk'

Türkiye'nin sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarından ibaret olmadığını söyleyen Kurtulmuş, Sovyetler Birliği'nin çözülmesinden sonra Balkanlar'dan Çin Seddi'ne kadar bir Türk dünyasının ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye halkının tanıdığı ancak uzun yıllar boyunca uzak kaldığı kardeşlerinin varlığından haberdar olduğunun anlatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Aslında gönülde, işte, dilde bir olduğumuz kardeşlerimizin varlığına şahit olduk. Bu anlamda, çok derin hukukların yeniden geliştiği bir dönemi yaşadık. Aynı şekilde güneyde ise asırlar boyunca at sürdüğümüz, fikri, ilmi bakımda etki altında kalmış coğrafyalarla yeniden tanıştığımız bir dönem ortaya çıktı. Kuzey Afrika'dan tutun Orta Doğu'ya kadar, Timbuktu'dan, Sudan'a, Somali'ye kadar çok geniş bir dünyada 'millet varlığımız' dile kabul edebileceğimiz, ırk olarak bizim ırkımızdan olmayan ama düşünce olarak Türk milletinin gözünün içine bakarak 'bu aziz milletin ayağına taş değmemesi' için dua eden yüz milyonlarca insan yeniden dostumuz, yeniden kardeşlerimiz olarak ortaya çıktı.'

-'Türkiye'nin güçlü olması lazım'

AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, Myanmar'dan Timbuktu'ya kadar olan geniş alan, Orhun Abideleri'nden Makedonya ve Üsküp'e kadar olan coğrafyada yeniden önlerinde yeni bir ufuk çizmek için Türkiye'den hizmet beklediklerine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

'Bu coğrafyadaki insanlar, Türkiye'nin bilim adamlarının, üniversitelerinin, siyasetçilerinin ve genç nesillerinin hizmetlerini bekliyor. Bu çerçevede bu millet varlığımızın, ülkemizin en büyük değeri olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Millet varlığımız diye bugün bahsedebileceğimiz bu yeni ufka en büyük kapıyı açmış olan Erol Güngör Hocamızı da saygıyla, minnetle ve rahmet ve şükranla yad ediyorum. Bu geniş coğrafyada Türkiye'nin güçlü bir şekilde yoluna devam etme mecburiyeti vardır. Türkiye'nin güçlü olmasından kasıt, sadece askeri, ekonomik, teknolojik olarak güçlü olması değildir. Hiç şüphesiz bu alanlarda güçlü olmayan Türkiye'nin 'kurda kuşa yem' edileceği açıktır. Neo-emperyal tezlerin planlarının altında bir şekilde zorlanacağı açıktır. Onun için tabii ki bu alanlarda güçlü olacağız. Ama esas olan Türk milleti olarak güçlü olacağımız ve millet varlığımız üzerinde evrensel bir bağ kuracağımız alan, kültür, medeniyet, sanat, edebiyat ve milletlerimizi birbirine bağlayacak, birleştiren, bağdaştıracak yeni bir köprünün tesis edilmesidir. Bu anlamda diyebiliriz ki çok geniş anlamda, bu coğrafyada kilit taşı Türkiye'dir. Türkiye'nin güçlü olması, yerli yerinde ve çok muazzam bir şekilde varlığını sürdürmesi, bekasını sağlaması, milli bütünlüğünü temin etmesi, devlet millet kaynaşmasını tam manasıyla sağlaması ve yoluna devam etmesi lazım. Kilit taşı düşerse, o canım kemerler, dağılır, paramparça olur. İşte Erol Güngör, Türkiye'de bu anlamda milliyetçiliğin anlaşılmasını, daha evrensel boyutlara çıkaran o görüşleriyle önümüzde bir çığır açtı. Şimdi gençleri ve bilim insanlarının üzerine düşen de bu adımları daha da genişleterek çok daha geniş perspektifli millet varlığımız bakışı üzerinden dünyanın farklı bölgelerinde olan Türkiye'nin gönül dostlarıyla gönül bağını kuvvetlendirmek ve Türkiye'nin yolunu daha da kuvvetli bir şekilde sürdürebilmesini sağlamaktır.'

Yorum Yap
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dolar Kuruyla İlgili Kritik Açıklama: Bunların Hepsi Geçici
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dolar Kuruyla İlgili Kritik Açıklama: Bunların Hepsi Geçici
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolardaki manipülasyonla ilgili yaptığı açıklamada, 'Şu anda döviz bakın düşmeye başladı, 5,2 buralara düştü; doların durumu bu. Daha önce de söyledim, bunların hepsi gelip geçici, bu da geçici.' dedi.
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye Ordusunun Güvenli Bir Şekilde Yer Alması Sağlanmalıdır'
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye Ordusunun Güvenli Bir Şekilde Yer Alması Sağlanmalıdır'
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye ordusunun güvenli bir şekilde yer alması sağlanmalıdır'ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 'Suriye sınırında Suriye yönetimi ile irtibata geçilmeli, Suriye yönetiminin toprak bütünlüğünü göz ardı etmeden, toprak...
Yıkım Senaryoları Kuranlara Esaslı Bir Ders Vereceğiz'
Yıkım Senaryoları Kuranlara Esaslı Bir Ders Vereceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, '1 Nisan'da yıkım senaryoları kuranlara esaslı bir ders vereceğiz.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela Açıklaması: 'Küresel Savaşa Döndürüldü'
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela Açıklaması: 'Küresel Savaşa Döndürüldü'
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela açıklaması: 'Küresel savaşa döndürüldü'ANKARA - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Venezuela'da yaşananlara ilişkin, 'Ne yazık ki ülkemizde de yapılanlara baktığımız zaman, böyle bir küresel savaşa döndürüldü.
Mardin Mahir Ünal: CHP'nin Derdi 'Bu Ülkede Milletin İradesi Egemen Olmasın'dır
Mardin Mahir Ünal: CHP'nin Derdi 'Bu Ülkede Milletin İradesi Egemen Olmasın'dır
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Mardin'de aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) eleştirilerde bulunarak, 'CHP'nin derdi başka, CHP'nin çözüm üretmek, öneri üretmek, iktidara alternatif olmak gibi bir derdi yok.
Hamza Dağ: 'Türkiye Genelinde Yüzde 60'ın Üzerine Çıkacağız'
Hamza Dağ: 'Türkiye Genelinde Yüzde 60'ın Üzerine Çıkacağız'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Cumhur İttifakı olarak yerel seçimde Türkiye genelinde yüzde 60'ın üzerine çıkacaklarını savundu.
Palandöken Belediyesinde Efkan Ala'ya Vefa
Palandöken Belediyesinde Efkan Ala'ya Vefa
Palandöken Belediyesi tarafından Yıldızkent'te yaptırılan Kültür Merkezi'ne Efkan Ala'nın ismi verildi.
CHP'den İstifa Eden Başkan Gülbay DP'den Aday Oldu
CHP'den İstifa Eden Başkan Gülbay DP'den Aday Oldu
Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa eden Denizli'nin Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, düzenlenen törenle Demokrat Parti'ye (DP) geçerek 31 Mart yerel seçimlerinde DP'den belediye başkan adaylığını açıkladı.
Siyaset Yaptıkları Dönemde Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu ile Çalışan Gürcan Balık'ın Tahliye Kararı Durduruldu
Siyaset Yaptıkları Dönemde Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu ile Çalışan Gürcan Balık'ın Tahliye Kararı Durduruldu
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanlığını ve Ahmet Davutoğlu'nun özel kalem müdürlüğünü yapan Gürcan Balık'ın tahliyesi durduruldu.
Hasan Celal Güzel İsmi Halk Kütüphanesi'ne Verildi
Hasan Celal Güzel İsmi Halk Kütüphanesi'ne Verildi
Hasan Celal Güzel ismi Halk Kütüphanesi'ne verildiANKARA - Gölbaşı Halk Kütüphanesi'nin ismi eski bakan Hasan Celal Güzel olara değiştirildi.
Putin: 'Türkiye'ye Saygı Duyuyor ve Taviz Veriyoruz'
Putin: 'Türkiye'ye Saygı Duyuyor ve Taviz Veriyoruz'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya ve Türkiye'nin Suriye krizini çözmek için taviz verdiğini ve Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin güçlendiğini söyledi.
Erdoğan'dan, Halkı Sokağa Davet Eden Fatih Portakal'a: Ahlaksıza Bak, Yargı Gereken Cevabı Verecektir
Erdoğan'dan, Halkı Sokağa Davet Eden Fatih Portakal'a: Ahlaksıza Bak, Yargı Gereken Cevabı Verecektir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkı sokağa davet eden Fatih Portakal'a isim vermeden yüklendi. Erdoğan, 'Edep fukarasının bir tanesi çıkmış sokağa davet ediyor, ahlaksıza bak, yargı gereken cevabı verecektir' şeklinde konuştu.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:27
Güneş
07:51
Öğle
13:32
İkindi
16:31
Akşam
19:02
Yatsı
20:18
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN