Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 27 Ekim 2018 15:10:00 Tarihinde eklenmiştir. 119 Defa Okundu.

Suriye'ye Günde 25 Tır İnsani Yardım

Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Suriye'nin kuzeyinde halen yardıma muhtaç 4 milyon insan olduğunu ve bunların bir milyondan fazlasının kamplarda yaşadığını belirterek, 'Türk Kızılayı olarak halen günde ortalama 25 tır sevkiyatla Suriyelilere destek oluyoruz.

Suriye'ye Günde 25 Tır İnsani Yardım

KEREM KOCALAR - Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Suriye'nin kuzeyinde halen yardıma muhtaç 4 milyon insan olduğunu ve bunların bir milyondan fazlasının kamplarda yaşadığını belirterek, 'Türk Kızılayı olarak halen günde ortalama 25 tır sevkiyatla Suriyelilere destek oluyoruz. Bunların içerisinde gıda ve hijyen malzemeleri ağırlıkta oluyor.' dedi.

Küçük, muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki yardıma muhtaç insanların tek umudunun Türkiye olduğunu belirtti.

Bu insanlara yardım ulaştırılabilecek tek güzergahın Türkiye olduğunu ifade eden Küçük, 'Suriye'nin kuzeyinde halen yardıma muhtaç 4 milyon insan var. Bunların bir milyondan fazlası evlerde değil kamp yerleşim yerlerinde yaşıyor. Yani bunlar düzenli kampların yanı sıra bireysel olarak kurdukları çadır ortamlarında yaşıyorlar.' ifadelerini kullandı.

Küçük, Türk Kızılayı olarak halen günde ortalama 25 tır sevkiyatla Suriyelilere destek olduklarını dile getirerek, 'Bunların içerisinde gıda ve hijyen malzemeleri ağırlıkta oluyor. Bu ihtiyaçlar insanlar evlerine dönemedikçe, bir ailenin yaşayacağı hanede 6 aile yaşamaya devam ettiği sürece de devam edecek. Biz yardım kuruluşları dünya siyasetindeki gelişmeleri de insani kaygılarla takip etmeye devam ediyoruz.' diye konuştu.

'İdlib'ten endişe duyuyorduk'

Küçük, İdlib'te rejimin saldırıları sırasında çok ciddi kaygılar duyduklarını dile getirerek, 'Ama Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Soçi görüşmelerinden diplomatik bir başarının elde edilmesiyle İdlib'te vatandaşın geceyi rahat geçirmesi sağlandı. Evet ölüm korkusu geçti, çatışmasızlık ortamı sağlandı ama bölgede yardıma ihtiyaç devam ediyor.' dedi.

'Hizmetlerimizi Suriye'de aralıksız sürdüreceğiz'

Suriye'deki iç savaşın 8. yılının geride kaldığını aktaran Küçük, şöyle devam etti:

'Bizim şöyle bir avantajımız var, aradan 8 yıl geçmesine rağmen bizim insanımız halen 'Suriye' deyince bağış yapmaya devam ediyor. Komşusundaki ihtiyaca yorulmadan destek olmaya devam ediyor. Biz bağışlarla faaliyetlerini sürdüren bir kurumuz. Eğer bu destek olmasa şu an yaptıklarımızı gerçekleştiremezdik. Vatandaşlarımızın bizi bu kadar desteklemesi, sahada 24 saat aralıksız çalışmamıza vesile oluyor.'

Küçük, Suriye'nin kuzeyindeki yardıma muhtaç 4 milyon insanın en büyük beklentisinin Türkiye olduğunu anımsattı.

Bölgede altyapı, okul, elektrik gibi bir çok ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken Küçük, şunları kaydetti:

'Devletimizin diğer tüm unsurlarıyla da sahada omuz omuza çalışıyoruz. İstiyoruz ki bölgenin tamamında barış sağlansın, insanlar huzur içerisinde yaşasın, isteyenler ülkelerine dönmeye devam etsin. Bizler de insanların ülkelerine dönmelerini teşvik edici programlar hayata geçirebilecek seviyeye geçelim. Kızılay olarak devletimizin gücü ve vatandaşlarımızın desteğiyle hizmetlerimizi Suriye'de aralıksız sürdüreceğiz.'

Yorum Yap
Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dolar Kuruyla İlgili Kritik Açıklama: Bunların Hepsi Geçici
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dolar Kuruyla İlgili Kritik Açıklama: Bunların Hepsi Geçici
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolardaki manipülasyonla ilgili yaptığı açıklamada, 'Şu anda döviz bakın düşmeye başladı, 5,2 buralara düştü; doların durumu bu. Daha önce de söyledim, bunların hepsi gelip geçici, bu da geçici.' dedi.
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye Ordusunun Güvenli Bir Şekilde Yer Alması Sağlanmalıdır'
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye Ordusunun Güvenli Bir Şekilde Yer Alması Sağlanmalıdır'
CHP Grup Başkanvekili Özkoç: 'Sınırda Suriye ordusunun güvenli bir şekilde yer alması sağlanmalıdır'ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 'Suriye sınırında Suriye yönetimi ile irtibata geçilmeli, Suriye yönetiminin toprak bütünlüğünü göz ardı etmeden, toprak...
Yıkım Senaryoları Kuranlara Esaslı Bir Ders Vereceğiz'
Yıkım Senaryoları Kuranlara Esaslı Bir Ders Vereceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, '1 Nisan'da yıkım senaryoları kuranlara esaslı bir ders vereceğiz.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela Açıklaması: 'Küresel Savaşa Döndürüldü'
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela Açıklaması: 'Küresel Savaşa Döndürüldü'
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan Venezuela açıklaması: 'Küresel savaşa döndürüldü'ANKARA - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Venezuela'da yaşananlara ilişkin, 'Ne yazık ki ülkemizde de yapılanlara baktığımız zaman, böyle bir küresel savaşa döndürüldü.
Mardin Mahir Ünal: CHP'nin Derdi 'Bu Ülkede Milletin İradesi Egemen Olmasın'dır
Mardin Mahir Ünal: CHP'nin Derdi 'Bu Ülkede Milletin İradesi Egemen Olmasın'dır
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Mardin'de aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) eleştirilerde bulunarak, 'CHP'nin derdi başka, CHP'nin çözüm üretmek, öneri üretmek, iktidara alternatif olmak gibi bir derdi yok.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:49
Güneş
07:12
Öğle
13:27
İkindi
16:48
Akşam
19:29
Yatsı
20:45
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN