Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 08 Ekim 2018 14:59:13 Tarihinde eklenmiştir. 93 Defa Okundu.

İklim Değişikliği' Bankacılık Devlerini Harekete Geçirdi

GEÇTİĞİMİZ aylarda bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Standard Chartered ile HSBC, kömür yakıtlı yeni enerji santralleri için finansman sağlamayacağını bildirmişti.

İklim Değişikliği' Bankacılık Devlerini Harekete Geçirdi

GEÇTİĞİMİZ aylarda bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Standard Chartered ile HSBC, kömür yakıtlı yeni enerji santralleri için finansman sağlamayacağını bildirmişti. İklim değişikliğine yönelik artan endişeler doğrultusunda alınan bu kararı değerlendiren İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Proje Koordinasyon Uzmanı Serhat Yılmaz, 'Kısa vadede çok fazla yaygınlaşmayacak olan bu uygulamanın somut faydaları ortaya çıktıkça diğer finans kaynakları da bu yönelimi benimsemek zorunda kalacaktır' dedi.

İklim değişikliğine yönelik artan endişeler şirketleri harekete geçirdi. Bu anlamda nisanda HSBC, geçtiğimiz ay da Standard Chartered, kirlilik yaratan fosil yakıtlara dayalı enerji santrallerinin kuruluşuna mali destek vermeyi durduracağını duyurmuştu.

Bu kararın önemli bir mesaj taşıdığını ifade eden İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Proje Koordinasyon Uzmanı Serhat Yılmaz, '16. yüzyılda başlayarak dünyada hızlı bir yayılım gösteren sanayi devrimi iklim sorununun çok daha fazla büyümesine ve böyle devam ederse de geleceğin dünyasının nasıl yaşanılmaz bir yer olacağını deneyimlememizi sağladı. Çünkü günümüzde gerçekleştirdiğimiz hemen hemen her faaliyette gerekli olan enerji ihtiyacının çok büyük bir bölümünü kömür ve türevleri ile petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtlardan elde ediyoruz. Fosil yakıtları enerjiye dönüştürürken de atmosferin yoğun bir sera gazına maruz kalmasına, çevre (hava, su, toprak) kirliliğine, aşırı hava olaylarına neden oluyoruz' dedi.

ÖNLEM ALINIYOR AMA HALA KAYGILAR VAR

'Doğaya verdiğimiz tüm bu zararların temelinde her geçen yıl daha fazla kalabalıklaşan kentlerin ve artan nüfusun daha fazla tüketmesini ve bu tüketimi karşılayacak daha fazla üretimin sağlanması yer almaktadır' diyerek sözlerine devam eden Serhat Yılmaz şunları belirtti:

'1972 Stockholm Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'ndan beri çözüm önerileri geliştiren ama bir türlü uygulanamayan kararları düşündüğümüzde Standard Chartered ve HSBC'nin aldığı bu karar mihenk taşı olabilir. Yani finans sektörü ilk defa somut bir adım atarak bu sistemin bu şekilde bir sürdürülebilirliğinin olmadığını anladığını göstermektedir. Her ne kadar diğer fosil yakıtlar için benzer adımların atılmaması hala bir sorun teşkil etse de atılan bu ilk adımın taşıdığı mesaj önemlidir. Tabi burada sanayi devrimi sonrası enerji üretmek için yoğun bir şekilde kullanmaya başladığımız kömürü üç yüz yıl sonra terk etmeye başlıyor olmamız, yani tamamen terk edemediğimiz gibi hala diğer fosil yakıtları yoğun kullanmamız ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hala çok düşük düzeyde yararlanmamız geleceğe yönelik kaygılarımızı devam ettirmektedir.'

SEKTÖRLERİN KADERİNİ İNSANLIĞIN GELECEĞİ BELİRLEYECEK

Gönüllülük esasıyla alınan bu karar hakkında kendi duyarlılıkları ve geleceğe yönelik taşıdıkları kaygıları Paris Anlaşmasına atıfta bulunarak bildiren bir açıklamaları olduğunu ifade eden Yılmaz, 'Öncelikli olarak kömürün seçilmesinde halen yaygın olarak enerji üretiminde kullanılması, atmosfere salınan sera gazlarının büyük bir bölümünü oluşturması, petrol için günümüzde böyle bir kararın halen alınamayacak olmasının belirleyici olduğu kanaatindeyim' dedi.

'Günümüzde kullandığımız fosil yakıt kullanım yoğunluğunun devam etmesi halinde gelecekte çok daha ileri seviyelere ulaşacak olan çevre kirliliği, aşırı hava koşulları, habitatların yok olması, çölleşme, kıtlık ve büyük kitlesel göçler çok farklı bilimsel araştırmalarda öngörülmektedir' ifadelerini kullanan Yılmaz, 'Böylesi kaygıların olduğu bir ortamda insanlığın geleceğinin tüm sektörlerin gelecekteki varlığını belirleyecek olması da önemli bir etkendir. Yani sürdürülebilir bir kalkınmanın önündeki engellerin kaldırılması gerekliliğinin bir getirisidir bu karar. Sürdürülebilir bir kalkınma için ekonomik, çevresel ve sosyal olmak üzere üç farklı alanda sürdürülebilirliği sağlamak gerekir. Yani kömüre sağlanan finansmandan vazgeçilmesi ise bu üç aşamaya katkı sağlamaktadır' şeklinde açıklamada bulundu.

DİĞER ŞİRKETLERE ÖRNEK OLUŞTURACAK MI?

Bu kararın diğer şirketlere örnek oluşturup oluşturmayacağı konusuna da açıklık getiren Yılmaz, 'Bu durumun oluşmasında iki önemli unsur belirleyici olacaktır. Birinci olarak kısa vadede çok fazla yaygınlaşmayacak olan bu uygulamanın somut faydaları ortaya çıktıkça diğer finans kaynakları da bu yönelimi benimsemek zorunda kalacaktır. Daha açık ifade etmek gerekirse insanlığın ortak sorunu için sorumluluk üstlenen bir kurumun itibarına ve imajına sağlayacağı katkıların haricinde kaynaklarını daha fazla gelecek vaat eden sürdürülebilir sistemlere yatırması önemli ekonomik kazanımlar sağlayacaktır' diye konuştu.

PAZARDA AVANTAJ OLUŞTURACAK

Standard Chartered'ın yaptığı açıklamada 'alternatif enerji kaynaklarının dinamizmine ve artan satın alınabilirliği'ne yer verdiğini anımsatan Yılmaz, 'Bu kurumlar kömürden finansman desteğini çekerek bu kaynağını yenilenebilir enerji alanına ayırması fosil yakıtlara göre çok daha gelişime açık olan bir pazarda birçok avantaj sağlayacaktır. Bu durumda sağlayacağı somut faydaların görülmesi sektörden daha fazla kurumu benzer çalışmalara teşvik edecektir' dedi.

'FARKINDALIK OLUŞTURULARAK BENZER YÖNELİMLER GERÇEKLEŞECEKTİR'

'İkinci olarak da küresel iklim değişikliğine yönelik kamuoyunda farkındalıkların artmasına sağlayacağı katkılar ile bu alanda duyarlı kurum ve ürünlerin tercihinin getireceği taleplere cevap verme ihtiyacı ile benzer yönelimler gerçekleşecektir' diyerek açıklamalarına devam eden Yılmaz şöyle konuştu:

'İki unsurda da dikkat edilmesi gereken kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede gerçekleşeceğini belirtiyoruz. Bu sürenin kısalması için tabi diğer belirleyici değişkenleri de harekete geçirmek gerekir. Ülke yönetimleri, özel sektörler, üniversiteler, medya ve bireyler bu değişkenlerden bazılarıdır. Mesela medya iklim değişikliği neden ve sonuçlarına yönelik kamuoyu oluşturmada etkin bir güçtür. Bu alanda yapacağı çalışmalar ile toplumun daha hızlı ve doğru bilgilenmesini sağlayabilir.'

'BU KARARLARIN ALINMADIĞI ÜLKELERDE ÖNEMLİ SORUNLARLA KARŞILAŞILACAK'

Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik önemli yatırımların gerçekleştirildiğini hatırlatan Yılmaz, Türkiye gibi hızlı gelişim potansiyeline sahip ülkelerin benzer kararları uygulamada avantaj ve dezavantajların olduğunu dile getirerek, 'Yoğun bir ağır sanayiye sahip olmaması bu alanda yapacağı yeni yatırımlarda çevreye duyarlı teknolojileri tercih edebilme fırsatı olması ve mevcut teknolojisini değiştirecek ekonomik yükümlülükleri bulunmaması avantaj olarak değerlendirilebilir. Ancak ekonomik olarak küresel rekabet ortamına güçlü bir katılım gösteremeyecek olması, gelişimi için gerekli olan enerji ihtiyacı için ağırlığını zengin kömür rezervlerini kullanıma yöneltmesi ve fosil yakıt temelli teknolojileri ekonomik kabul etme ihtimali dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Ancak gelecekte bu tür kararların alınmadığı ülkeler önemli sorunlarla karşılaşacaktır. Bu nedenle Türkiye'nin gelecekte bu kararları alacağını yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı mevcut yatırımlarla görebiliriz' şeklinde açıklamada bulundu.

(İSTANBUL-) - İstanbul

Yorum Yap
Medya
İznik'te Deredeki Kirliliğe İnceleme
İznik'te Deredeki Kirliliğe İnceleme
BURSA'nın İznik ilçesindeki Karasu Deresi'nde yaşanan çevre kirliliğinin dün medyaya yansıması üzerine bugün Bursa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri bölgede incelemede bulunup, tutanak tuttu.
Sağlık Sen'den Suçlamalara Cevap
Sağlık Sen'den Suçlamalara Cevap
Eskişehir Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, sosyal medya ve basın üzerinden Sağlık Sen'e yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu söyledi.
5g'li Samsung Galaxy S10x'in Dudak Uçuklatan Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
5g'li Samsung Galaxy S10x'in Dudak Uçuklatan Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
Samsung'un son günlerde çok konuşulan Galaxy S10 ailesi hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bugün de 5G'li S10X'in detayları belli oldu.
Ceylin Atik'in Ailesi, Beraat Kararı Verilmesinin Şokunu Yaşıyor
Ceylin Atik'in Ailesi, Beraat Kararı Verilmesinin Şokunu Yaşıyor
İzmir'in Ödemiş ilçesinde, parka oynamaya gittikten 3 gün sonra komşusunun evinde cansız bedeni bulunan 10 yaşındaki Ceylin Atik'in ailesi, olayla ilgili görülen davada Serkan T. hakkında beraat kararı verilmesine isyan etti.
Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar Yerel Medya Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar Yerel Medya Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara'da yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.
Kerkük Valisi Said'den Kyb'nin Bayrak Krizine Tepki
Kerkük Valisi Said'den Kyb'nin Bayrak Krizine Tepki
- Kerkük kent merkezi KYB'nin Kerkük İl Başkanlığı binasında asılan bayraklar Kerkük- Erbil karayolundaki KYB siyasi bürosu Kerkük Valisi Rakan Said'in basın açıklaması Kerkük Arap Meclisi Üyesi Hatem et-Tai'nin basın açıklaması Binaların üzerindeki IKBY bayrakları Irak'ta Kerkük Valisi Rakan...
Vali Elban Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi
Vali Elban Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi
Ağrı Valisi Süleyman Elban, yerel ve ulusal basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.
Suder'den 'Kurşunlu Su' Haberlerine Karşı Açıklama Geldi
Suder'den 'Kurşunlu Su' Haberlerine Karşı Açıklama Geldi
Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nden (SUDER), medyada yer alan 'Bir su örneğinde 8 kat fazla kurşun saptandı' şeklinde ifadelerin yer aldığı haberlere ilişkin açıklama yapıldı.
CHP'li Vekilin İddiaları Üzerine, Milli Piyango'dan Sayısal Loto'da '5 Bilen' Açıklaması
CHP'li Vekilin İddiaları Üzerine, Milli Piyango'dan Sayısal Loto'da '5 Bilen' Açıklaması
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce, 5 Ocak'ta yapılan Sayısal Loto çekilişinde 5 bilen kişi sayısının bin 901 olmasına ilişkin iddialara yanıt verilerek, 'Önceki yıllarda da 4 kez bin 901'den daha fazla sayıda 5 bilen kişi olmuştur. Ayrıca, Sayısal Loto oyununun 33 ayrı çekilişinde binden fazla kişi 5 bilmiştir.' ifadesi kullanıldı.
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kutlama mesajları yayımlandı.
Karaduman'dan Gazeteciler Günü Mesajı
Karaduman'dan Gazeteciler Günü Mesajı
Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, teknolojik değişimin yaşandığı tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de medyanın kapsamlı bir değişime ve yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Başkan Sekmen'den Gazeteciler Günü Mesajı
Başkan Sekmen'den Gazeteciler Günü Mesajı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 'Medya; demokrasimizin en temel sacayağıdır' dedi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:21
Güneş
07:44
Öğle
13:32
İkindi
16:35
Akşam
19:07
Yatsı
20:23
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN