Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 10 Eylül 2018 00:40:52 Tarihinde eklenmiştir. 167 Defa Okundu.

Kılıçdaroğlu: Ekonomi Tweet ve Papazla Batıyorsa Her Şey Perişan Demektir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomideki gelişmelere ilişkin, 'Şimdi iş o kadar büyüdü ki dolara döndü.

Kılıçdaroğlu: Ekonomi Tweet ve Papazla Batıyorsa Her Şey Perişan Demektir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomideki gelişmelere ilişkin, 'Şimdi iş o kadar büyüdü ki dolara döndü. Suçlu kim? Papaz ve ABD'de Trump. 'Dış güçler memleketi bu hale getirdi' diye söylüyorlar. Eğer bu ülkenin ekonomisi devlet başkanının atacağı iki tweet ve bir papazla batıyorsa o ülkede zaten her şey perişan demektir' dedi. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin 95'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara'daki Genel Merkez'de düzenlenen İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, CHP'nin Kurtuluş Savaşı'nı veren kadroların partisi olduğunu, hiçbir ayrım yapmadan bütün milleti kucakladığını söyledi. Kılıçdaroğlu, 'Tek adam rejiminin belirgin özelliği vardır. Tek adam rejiminde her şeyi bir kişi belirler. Tek adam her şeye hakim olduğu için kendisini hem devlet hem millet olarak tanıdır. Hiçbir mahkeme tek adamın eğilimini almadan karar veremez. Yargı bağımsızlığı tam olarak ortadan kalkar. Tek adam vatandaştan topladığı verginin bir kuruşunun bile hesabını vermez; ama bir şey yapacaksa onu da lütuf olarak sunar. Bu vatandaş kimliğinin yok edilmesi anlamına gelir. Tek adam rejiminde medya bir kişinin gözü, kulağı ve sesidir. Asla tek adam eleştirilemez. Sadece onun her dediği büyük puntolarla yazılır. Tek adam sıkıştığında, ülkeyi uçuruma sürüklediğinde bir düşman yaratarak, hedef olarak onu gösterir' diye konuştu.

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, '16 yılda memleketi bu hale getirdiler. İsraf ve rant ekonomisi üzerine bir politika güttüler. Katrilyonlarca vergi topladılar; ama bu para yetmedi. Cumhuriyetin kurduğu tüm fabrikaları sattılar yine yetmedi para. Devletin arsalarını, otellerini sattılar, bu da yetmedi. Vatandaşı borç batağına soktular, bu da yetmedi' dedi. 

'MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞINI SAĞLAYACAĞIZ'

Sorumluluktan kaçmayacaklarını, ülkenin borç batağından çıkması için çözüm önerilerinin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

'Bu bataktan nasıl çıkacağız? Birincisi devleti yeniden yapılandırıp, liyakat sistemini getireceğiz. İşi hak edene vereceğiz. Hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını sağlayacağız. Hukuk güvenliğinin olmadığı yerde hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Merkez bankasının bağımsızlığını sağlayacağız. Akılcı bir sıcak para politikası gütmeliyiz. Vurguncuların vurgun yapmasını önlemeliyiz. Dolar bazında ihale yaptılar. Niye dolarla kardeşim? Çünkü hepsi yandaşları. Dolarla garanti veriyorlar. Tüp geçit, köprü, otoyol geçişleri dolara endeksli. Bunların hepsini Türk lirasına çevireceğiz. Sevgili Erdoğan vatandaşa 'Doları bozdur' diyorsun ancak bunları neden dolarla veriyorsun. Çünkü sen dolar baronlarının adamısın. Tazminat davası açmazsan namertsin.'

'DIŞ POLİTİKA KAN DAVASI HALİNE GELMEZ'

Dış politikanın değiştirilmesi gerektiğini savunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 'Bu dış politika Türkiye'yi felakete götürür. Bakın Suriye'ye. Dedik ki 'Yanlış yapıyorsunuz, Orta Doğu bataklığına Türkiye'yi sokmayın' diye. Bugün geldiğimiz noktada ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. En son Tahran'da bir toplantı yaptılar. Dedik ki 'Suriye ile belli ilkeler çerçevesinde ilişki kurun, Esad'la ilişki kurun'. ABD kuruyor, Fransa kuruyor, Rusya kuruyor, İran kuruyor, Almanya kuruyor. Biz neden kurmuyoruz? Kan davası haline getirmiş. Dış politika kan davası haline gelmez. Yok dünyada böyle bir şey. Siz Esad'la görüşmeyi kabul etmezseniz Rusya üzerinden İran üzerinden yaparsınız. Onların kendi çıkarları var' dedi. 

'RESEPSİYON' ELEŞTİRİSİ

Üretim ekonomisinin uygulanması ve israftan kaçınılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, '30 Ağustos nedeniyle düzenledikleri resepsiyona bakın. Ejder meyveli smoothie, efuli, liçi meyvesi eşliğinde, aloe vera. Valla dilimizde dönmüyor ama neyse idare edin. Hani bizim meşhur bir sözümüz var ya? Vatandaş hep söyler; 'Ayranı yok içmeye'. Arkasını söylemeyeceğim. Bunların geldiği, Türkiye'yi getirdikleri nokta bu. Cumhur perişan; borç batağında, ekmek derdinde. Tek adam sarayda badem sütüyle ejder bilmem nesiyle besleniyor. Bunu kabul edilebilir mi? Siz de din iman var mı, ahlak var mı? Bunlar kesinlikle bu ülkeye değil kendilerine hizmet ediyor. Ülke bu haldeyken sen safahat içinde yaşarsan olmaz' diye konuştu. 

'SUÇLU PAPAZ VE ABD'DE TRUMP'

İktidarın düşman yaratarak, hedef gösterdiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 'Eskiden her şeyi CHP'ye ihale ederlerdi. Deprem oldu, CHP. Pahalılık oldu, CHP. Yumurtaya zam geldi, CHP. Sanki onlar değil de CHP memleketi yönetiyordu. Şimdi iş o kadar büyüdü ki iş dolara döndü. Şimdi suçlu kim? Papaz ve ABD'de Trump. Efendim 'Dış güçler'. 'Dış güçler memleketi bu hale getirdi' diye söylüyorlar. Eğer bu ülkenin ekonomisi, bir devlet başkanının atacağı iki tweet ve bir papazla batıyorsa o ülkede zaten her şey perişan demektir. Meksika sınırına duvar ördü Trump, Meksika'da bir şey olmadı. Merkel ile kavga etti, Merkel'e bir şey olmadı. Fransa ile kavga etti, Fransa'ya bir şey olmadı. Bize iki tweet attı, ortalık toz duman. Ülkeyi bu hale kim getirdi? Dış güçler mi, başkaları mı? İğneden ipliğe kadar her şeye zam 'Efendim buna dış güçler neden oldu?' Bütün bu zamları dış güçler yapıyor da sevgili Erdoğan sen ne yapıyorsun? Elin oğlu bu zamları yapıyorsa sen ne yapıyorsun?'

'GÖREV BİZE DÜŞÜYOR'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sorduğu soruları tekrar hatırlatarak, cevaplarını vermesini istedi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: '95 yılı devirdik. Her birimize büyük sorumluluk düşüyor. Umutsuzluğa bizim kitabımızda yer yoktur. Milli kurtuluşun çok daha zor koşullarda verildiğini biliyoruz. Görev bize düşüyor. Türkiye'yi bu badireden kurtaracağız. Bunlar uzun süre dayanamazlar. Yönetemiyorlar, yönetemezler. Bunların israftan başı dönmüş. Saraylarına mahkum olmuşlar. Görev bize düşüyor. Bu bizim namus borcumuz' diye konuştu.  

Görüntü Dökümü

-Kılıçdaroğlu'nun konuşması

-Detaylar 

(GÖRÜNTÜLER GEÇİLDİ) 

Özkan ARSLAN-Kaan ULU/ANKARA,

Yorum Yap
Medya
Anadolu Kültür Operasyonu: Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve Prof. Betül Tanbay Dahil 12 Kişi Serbest...
Anadolu Kültür Operasyonu: Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve Prof. Betül Tanbay Dahil 12 Kişi Serbest...
Anadolu Kültür AŞ'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 13 akademisyen ve aktivistten 12'si adli kontrol şartıyla serbest kalırken, Bilgi Üniversitesi çalışanı Yiğit Aksakaloğlu tutuklandı.
Fatih Bucak Meydan Okuyarak MHP'den Aday Oldu
Fatih Bucak Meydan Okuyarak MHP'den Aday Oldu
24 Haziran Seçimlerinde AK Parti'den Şanlıurfa milletvekili aday adayı olan, Bucak Aşireti'nin önde gelen isimlerinden Fatih Bucak, 31 Mart seçimleri için MHP'den Siverek Belediye Başkan adayı oldu. Bucak'ın adaylık sürecini anlattığı görüntüler ise gündeme bomba gibi düştü.
Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat Eğitimi Gto'da Gerçekleştirildi
Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat Eğitimi Gto'da Gerçekleştirildi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Gaziantep Ticaret Odası (GTO) işbirliğinde ekonominin bel kemiğini oluşturan KOBİ’leri geleceğe hazırlamak amacıyla “Dijital dönüşüm, e-ticaret ve e-ihracat” eğitimi GTO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Medya Okulu' ve 'Sinema Akademisi' Eğitimlerini Tamamlayan Gençler Sertifikalarını Aldı
Medya Okulu' ve 'Sinema Akademisi' Eğitimlerini Tamamlayan Gençler Sertifikalarını Aldı
Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, eğitimleri bir bereket damlası olarak görüklerini belirterek, 'Sertifika programını tamamlayan gençlerimizin ileride gerek sinema dünyamızda gerekse Türk medyasında çok önemli noktalara geleceklerine inanıyorum.
Kadınlar İçin Yüzde 33 Kotasına Uyacağız' - İstanbul
Kadınlar İçin Yüzde 33 Kotasına Uyacağız' - İstanbul
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Yerelde demokrasiyi inşa ederek Türkiye'de bunu kökleştireceğiz.
Karısıyla Kardeşini Yatakta Basan Öfkeli Koca, Kurşun Yağdırdı
Karısıyla Kardeşini Yatakta Basan Öfkeli Koca, Kurşun Yağdırdı
Rusya'da evde uyurken yan odadan gelen sevişme sesleriyle uyanan öfkeli koca, kardeşi ve karısını ilişkiye girerken yakaladı. Evdeki silahı ele geçiren öfkeli koca, kardeşi ve karısını öldürdü.
Angelina Jolie ile Brad Pitt Arasında Sular Durulmuyor!
Angelina Jolie ile Brad Pitt Arasında Sular Durulmuyor!
Hollywood yıldızları Angeline Jolie ile Brad Pitt, 2017 yılının Aralık ayındaki boşanma davalarının ardından yine Aralık ayında velayet davası için hakim karşısına çıkacak.
ABD Başkanı Trump'tan Seçim Sonuçlarına İlişkin İlk Açıklama: Muazzam Bir Başarı
ABD Başkanı Trump'tan Seçim Sonuçlarına İlişkin İlk Açıklama: Muazzam Bir Başarı
ABD'de Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçlara ilişkin konuşan ABD lideri Trump, ''Bizce muazzam bir başarıydı.' dedi.
Çin, Yeni Savaş Uçaklarıyla Gövde Gösterisi Yaptı
Çin, Yeni Savaş Uçaklarıyla Gövde Gösterisi Yaptı
ÇİN, Zhuhai kentinde düzenlenen en büyük havacılık fuarında, yeni uçakları, drone'ları, füze ve lazerleri dünyaya tanıttı.
Şiddet Skandalıyla Gündeme Gelen Öğretmen, Açığa Alındı
Şiddet Skandalıyla Gündeme Gelen Öğretmen, Açığa Alındı
İzmir'de, ilkokul birinci sınıf öğrencisine, yazıları okuyamadığı gerekçesiyle şiddet uygulayan öğretmen açığa alındı.
Maket Uçaksavarla Trafikte Seyreden Araç Sürücüsü Yakalandı
Maket Uçaksavarla Trafikte Seyreden Araç Sürücüsü Yakalandı
İSTANBUL(İHA) – Cipinde bulunan uçaksavar ile trafikte seyir halindeyken görüntülenen ve medyada haber olan sürücü, polisin çalışması sonucu yakalandı.
KKTC'de 10 Kasım Tartışması
KKTC'de 10 Kasım Tartışması
KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Atatürk'ün vefatının 80'inci yıl dönümünde 10 Kasım'ın hafta sonuna gelmesi nedeniyle anmanın 9 Kasım'a çekilmesi tartışma yarattı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
33°C / 25°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:23
Güneş
07:50
Öğle
13:04
İkindi
15:40
Akşam
18:05
Yatsı
19:25
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN