Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 10 Eylül 2018 00:40:52 Tarihinde eklenmiştir. 240 Defa Okundu.

Kılıçdaroğlu: Ekonomi Tweet ve Papazla Batıyorsa Her Şey Perişan Demektir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomideki gelişmelere ilişkin, 'Şimdi iş o kadar büyüdü ki dolara döndü.

Kılıçdaroğlu: Ekonomi Tweet ve Papazla Batıyorsa Her Şey Perişan Demektir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomideki gelişmelere ilişkin, 'Şimdi iş o kadar büyüdü ki dolara döndü. Suçlu kim? Papaz ve ABD'de Trump. 'Dış güçler memleketi bu hale getirdi' diye söylüyorlar. Eğer bu ülkenin ekonomisi devlet başkanının atacağı iki tweet ve bir papazla batıyorsa o ülkede zaten her şey perişan demektir' dedi. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin 95'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara'daki Genel Merkez'de düzenlenen İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, CHP'nin Kurtuluş Savaşı'nı veren kadroların partisi olduğunu, hiçbir ayrım yapmadan bütün milleti kucakladığını söyledi. Kılıçdaroğlu, 'Tek adam rejiminin belirgin özelliği vardır. Tek adam rejiminde her şeyi bir kişi belirler. Tek adam her şeye hakim olduğu için kendisini hem devlet hem millet olarak tanıdır. Hiçbir mahkeme tek adamın eğilimini almadan karar veremez. Yargı bağımsızlığı tam olarak ortadan kalkar. Tek adam vatandaştan topladığı verginin bir kuruşunun bile hesabını vermez; ama bir şey yapacaksa onu da lütuf olarak sunar. Bu vatandaş kimliğinin yok edilmesi anlamına gelir. Tek adam rejiminde medya bir kişinin gözü, kulağı ve sesidir. Asla tek adam eleştirilemez. Sadece onun her dediği büyük puntolarla yazılır. Tek adam sıkıştığında, ülkeyi uçuruma sürüklediğinde bir düşman yaratarak, hedef olarak onu gösterir' diye konuştu.

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, '16 yılda memleketi bu hale getirdiler. İsraf ve rant ekonomisi üzerine bir politika güttüler. Katrilyonlarca vergi topladılar; ama bu para yetmedi. Cumhuriyetin kurduğu tüm fabrikaları sattılar yine yetmedi para. Devletin arsalarını, otellerini sattılar, bu da yetmedi. Vatandaşı borç batağına soktular, bu da yetmedi' dedi. 

'MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞINI SAĞLAYACAĞIZ'

Sorumluluktan kaçmayacaklarını, ülkenin borç batağından çıkması için çözüm önerilerinin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

'Bu bataktan nasıl çıkacağız? Birincisi devleti yeniden yapılandırıp, liyakat sistemini getireceğiz. İşi hak edene vereceğiz. Hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını sağlayacağız. Hukuk güvenliğinin olmadığı yerde hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Merkez bankasının bağımsızlığını sağlayacağız. Akılcı bir sıcak para politikası gütmeliyiz. Vurguncuların vurgun yapmasını önlemeliyiz. Dolar bazında ihale yaptılar. Niye dolarla kardeşim? Çünkü hepsi yandaşları. Dolarla garanti veriyorlar. Tüp geçit, köprü, otoyol geçişleri dolara endeksli. Bunların hepsini Türk lirasına çevireceğiz. Sevgili Erdoğan vatandaşa 'Doları bozdur' diyorsun ancak bunları neden dolarla veriyorsun. Çünkü sen dolar baronlarının adamısın. Tazminat davası açmazsan namertsin.'

'DIŞ POLİTİKA KAN DAVASI HALİNE GELMEZ'

Dış politikanın değiştirilmesi gerektiğini savunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 'Bu dış politika Türkiye'yi felakete götürür. Bakın Suriye'ye. Dedik ki 'Yanlış yapıyorsunuz, Orta Doğu bataklığına Türkiye'yi sokmayın' diye. Bugün geldiğimiz noktada ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. En son Tahran'da bir toplantı yaptılar. Dedik ki 'Suriye ile belli ilkeler çerçevesinde ilişki kurun, Esad'la ilişki kurun'. ABD kuruyor, Fransa kuruyor, Rusya kuruyor, İran kuruyor, Almanya kuruyor. Biz neden kurmuyoruz? Kan davası haline getirmiş. Dış politika kan davası haline gelmez. Yok dünyada böyle bir şey. Siz Esad'la görüşmeyi kabul etmezseniz Rusya üzerinden İran üzerinden yaparsınız. Onların kendi çıkarları var' dedi. 

'RESEPSİYON' ELEŞTİRİSİ

Üretim ekonomisinin uygulanması ve israftan kaçınılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, '30 Ağustos nedeniyle düzenledikleri resepsiyona bakın. Ejder meyveli smoothie, efuli, liçi meyvesi eşliğinde, aloe vera. Valla dilimizde dönmüyor ama neyse idare edin. Hani bizim meşhur bir sözümüz var ya? Vatandaş hep söyler; 'Ayranı yok içmeye'. Arkasını söylemeyeceğim. Bunların geldiği, Türkiye'yi getirdikleri nokta bu. Cumhur perişan; borç batağında, ekmek derdinde. Tek adam sarayda badem sütüyle ejder bilmem nesiyle besleniyor. Bunu kabul edilebilir mi? Siz de din iman var mı, ahlak var mı? Bunlar kesinlikle bu ülkeye değil kendilerine hizmet ediyor. Ülke bu haldeyken sen safahat içinde yaşarsan olmaz' diye konuştu. 

'SUÇLU PAPAZ VE ABD'DE TRUMP'

İktidarın düşman yaratarak, hedef gösterdiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 'Eskiden her şeyi CHP'ye ihale ederlerdi. Deprem oldu, CHP. Pahalılık oldu, CHP. Yumurtaya zam geldi, CHP. Sanki onlar değil de CHP memleketi yönetiyordu. Şimdi iş o kadar büyüdü ki iş dolara döndü. Şimdi suçlu kim? Papaz ve ABD'de Trump. Efendim 'Dış güçler'. 'Dış güçler memleketi bu hale getirdi' diye söylüyorlar. Eğer bu ülkenin ekonomisi, bir devlet başkanının atacağı iki tweet ve bir papazla batıyorsa o ülkede zaten her şey perişan demektir. Meksika sınırına duvar ördü Trump, Meksika'da bir şey olmadı. Merkel ile kavga etti, Merkel'e bir şey olmadı. Fransa ile kavga etti, Fransa'ya bir şey olmadı. Bize iki tweet attı, ortalık toz duman. Ülkeyi bu hale kim getirdi? Dış güçler mi, başkaları mı? İğneden ipliğe kadar her şeye zam 'Efendim buna dış güçler neden oldu?' Bütün bu zamları dış güçler yapıyor da sevgili Erdoğan sen ne yapıyorsun? Elin oğlu bu zamları yapıyorsa sen ne yapıyorsun?'

'GÖREV BİZE DÜŞÜYOR'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sorduğu soruları tekrar hatırlatarak, cevaplarını vermesini istedi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: '95 yılı devirdik. Her birimize büyük sorumluluk düşüyor. Umutsuzluğa bizim kitabımızda yer yoktur. Milli kurtuluşun çok daha zor koşullarda verildiğini biliyoruz. Görev bize düşüyor. Türkiye'yi bu badireden kurtaracağız. Bunlar uzun süre dayanamazlar. Yönetemiyorlar, yönetemezler. Bunların israftan başı dönmüş. Saraylarına mahkum olmuşlar. Görev bize düşüyor. Bu bizim namus borcumuz' diye konuştu.  

Görüntü Dökümü

-Kılıçdaroğlu'nun konuşması

-Detaylar 

(GÖRÜNTÜLER GEÇİLDİ) 

Özkan ARSLAN-Kaan ULU/ANKARA,

Yorum Yap
Medya
İznik'te Deredeki Kirliliğe İnceleme
İznik'te Deredeki Kirliliğe İnceleme
BURSA'nın İznik ilçesindeki Karasu Deresi'nde yaşanan çevre kirliliğinin dün medyaya yansıması üzerine bugün Bursa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri bölgede incelemede bulunup, tutanak tuttu.
Sağlık Sen'den Suçlamalara Cevap
Sağlık Sen'den Suçlamalara Cevap
Eskişehir Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, sosyal medya ve basın üzerinden Sağlık Sen'e yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu söyledi.
5g'li Samsung Galaxy S10x'in Dudak Uçuklatan Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
5g'li Samsung Galaxy S10x'in Dudak Uçuklatan Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
Samsung'un son günlerde çok konuşulan Galaxy S10 ailesi hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bugün de 5G'li S10X'in detayları belli oldu.
Ceylin Atik'in Ailesi, Beraat Kararı Verilmesinin Şokunu Yaşıyor
Ceylin Atik'in Ailesi, Beraat Kararı Verilmesinin Şokunu Yaşıyor
İzmir'in Ödemiş ilçesinde, parka oynamaya gittikten 3 gün sonra komşusunun evinde cansız bedeni bulunan 10 yaşındaki Ceylin Atik'in ailesi, olayla ilgili görülen davada Serkan T. hakkında beraat kararı verilmesine isyan etti.
Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar Yerel Medya Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar Yerel Medya Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara'da yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.
Kerkük Valisi Said'den Kyb'nin Bayrak Krizine Tepki
Kerkük Valisi Said'den Kyb'nin Bayrak Krizine Tepki
- Kerkük kent merkezi KYB'nin Kerkük İl Başkanlığı binasında asılan bayraklar Kerkük- Erbil karayolundaki KYB siyasi bürosu Kerkük Valisi Rakan Said'in basın açıklaması Kerkük Arap Meclisi Üyesi Hatem et-Tai'nin basın açıklaması Binaların üzerindeki IKBY bayrakları Irak'ta Kerkük Valisi Rakan...
Vali Elban Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi
Vali Elban Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi
Ağrı Valisi Süleyman Elban, yerel ve ulusal basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.
Suder'den 'Kurşunlu Su' Haberlerine Karşı Açıklama Geldi
Suder'den 'Kurşunlu Su' Haberlerine Karşı Açıklama Geldi
Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nden (SUDER), medyada yer alan 'Bir su örneğinde 8 kat fazla kurşun saptandı' şeklinde ifadelerin yer aldığı haberlere ilişkin açıklama yapıldı.
CHP'li Vekilin İddiaları Üzerine, Milli Piyango'dan Sayısal Loto'da '5 Bilen' Açıklaması
CHP'li Vekilin İddiaları Üzerine, Milli Piyango'dan Sayısal Loto'da '5 Bilen' Açıklaması
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce, 5 Ocak'ta yapılan Sayısal Loto çekilişinde 5 bilen kişi sayısının bin 901 olmasına ilişkin iddialara yanıt verilerek, 'Önceki yıllarda da 4 kez bin 901'den daha fazla sayıda 5 bilen kişi olmuştur. Ayrıca, Sayısal Loto oyununun 33 ayrı çekilişinde binden fazla kişi 5 bilmiştir.' ifadesi kullanıldı.
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Şanlıurfa'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kutlama mesajları yayımlandı.
Karaduman'dan Gazeteciler Günü Mesajı
Karaduman'dan Gazeteciler Günü Mesajı
Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, teknolojik değişimin yaşandığı tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de medyanın kapsamlı bir değişime ve yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Başkan Sekmen'den Gazeteciler Günü Mesajı
Başkan Sekmen'den Gazeteciler Günü Mesajı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 'Medya; demokrasimizin en temel sacayağıdır' dedi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 2°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:27
Güneş
07:51
Öğle
13:32
İkindi
16:31
Akşam
19:02
Yatsı
20:18
ANKET
TÜMÜ

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN