Son Dakika Haber

Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 13 Ağustos 2016 18:32:52 Tarihinde eklenmiştir.

Kılıçdaroğlu'ndan FETÖ'cülerle ilgili skandal idam açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, idam cezası tartışmalarının sokağın gazını almak için ortaya atıldığını savunarak 'Hükümetin de böyle bir teklif getirmeye zaten niyeti yoktur' dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan FETÖ'cülerle ilgili skandal idam açıklaması

Kılıçdaroğlu, TRT Haber'de yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında 'İdam cezası Meclise gelirse partinizin tavrı ne olacak?' sorusuna verdiği yanıtta, idam konusunun genelde eylemlere, mitinglere gelen vatandaşların talebi olarak yansıtıldığını ancak devleti yönetenlerin sokağa teslim olmaması gerektiğini, alınan bir kararın Türkiye'ye diğer ülkelerin bakış açısını nasıl etkileyeceğinin hesaplanması gerektiğini ifade etti.

İDAM İNSANLARI GERİ GETİRECEK MİYDİ Mİ?

Türkiye'nin idam cezasını uzun yıllardır kaldırmış bir ülke olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

'Niye kaldırdık idamı? Eğer idamla ilgili bir karar verilir, yanlış olduğu ortaya çıkarsa, bunu düzeltme şansı kocaman bir sıfırdır, kimse düzeltemez. Son 3 yıldan örnek vereceğim. İdam olsaydı Balyoz, Ergenekon davasında bir sürü komutan, asker, gazeteci, profesör hepsi idam edilmişti. Şimdi bu davaların tamamının kumpas olduğu çıktı ortaya. Bu insanları geri getirecek miydik, hayır.'

İDAM KARARI GELSE BİLE ASILMAZLAR


Kılıçdaroğlu, idam kararı parlamentodan çıksa dahi geriye yürümeyeceğini belirterek, 'Yani bu olaylara idamı uygulayamazsınız. Çünkü fiilin işlendiği tarihte hangi ceza kanunu varsa o ceza uygulanır. Biz uluslararası anlaşmalara imza atmış bir ülkeyiz. İç hukuk uluslararası anlaşmalara aykırıysa iç hukuk değil uluslararası anlaşmalar uygulanır. Anayasada böyle bir hükmümüz var. Dolayısıyla bu biraz sokağın gazını almak için ifade edilen bir deyimdir, hükümetin de böyle bir teklif getirmeye zaten niyeti yoktur. Devleti yönetenler sokağa teslim olmazlar. ' diye konuştu.

- Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesi

Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesi çalışmalarını desteklediklerini, sadece Rusya değil Irak, Mısır, İsrail, Libya, Suriye gibi bölge ülkeleriyle de ilişkilerin düzelmesini istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu barışmaları sağlarsa hükümete her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

'Türkiye, Batı ittifakından kopar mı? Sanmıyorum. Bu tür söylemler zaman zaman gazete köşe yazılarına yansıyor. Ama ben Türkiye'nin batı ittifakından yani OECD'den, NATO'dan, AB'den, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi'nden kopacağını sanmıyorum. Türkiye uygar dünyanın çok önemli bir parçasıdır. Türkiye, uygar dünyanın özellikle Ortadoğu bağlamında istikrarını sağlayan bir ülkedir. Türkiye'deki bir istikrarsızlık sadece Türkiye'ye değil ABD, Rusya ve AB'ye de büyük zarar verir.'

- Batının kaygıları

Darbe girişimi sonrası Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu ve Avrupa Konseyi Başkanı Thorbjorn Jagland ile görüştüğünü, toplumun tüm kesimlerinin darbe karşısında tek vücut olduğunu, bu kadar büyük bir konsensusun cumhuriyet tarihinde ilk olduğunu ifade ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, görüştüğü yetkililerin ilettiği bazı kaygıları kendilerinin de taşıdığını belirtti.

Darbeyle mücadelenin hukuk içinde olması, insan hakkı ihlallerine karşı dikkatli olunması gerektiğini, masum insanların de içeri alınmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bir kişi galiba şeker hastasıydı, öldü hapisteyken. Şimdi hasta birisi gözaltına alınabilir mi, alınır. Ama gözaltına alınan kişi gözaltına alındığı tarihten itibaren devletin güvencesi altındadır. Hastaysa insülini vereceksiniz. Nitekim adam öldü. Bu kabul edilemez. Doğru değildir. Bu devletin saygınlığına gölge düşürür.

Gazetecileri hapse atmak da doğru değil. Gazeteci teröre bulaşırsa, yakalarsınız cezasını verirsiniz. Ama teröre bulaşmamışsa, köşe yazısı yazmış, bu yazılarda suç unsuru var mı, yok. Nedir, 'Biz bunu hapse atacağız', bu doğru değil. Batı, bizim uygulamalarımıza hukukun üstünlüğü ve insan hakları bağlamında bakıyor. Hukukun üstünlüğü ve insan hakları artık bir ülkenin sorunu değil tüm dünyanın ortak sorunu.'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, darbeyi destekleyen henüz bilinmeyen unsurların da olabileceğini ancak tablonun mahkemeler sürecinde net şekilde ortaya çıkabileceğini, bu nedenle yargılama sürecinin televizyonlardan canlı olarak verilmesi gerektiğini kaydetti.

-Terörle mücadele

Terörle mücadelede siyasi partilerin tavrının açık net olması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, 'TBMM'de, 'terörle mücadele edeceğiz bize bu kanun lazım, buna ihtiyacımız var' dediler, biz bunların hepsini verdik. Anayasa değişikliği istediler onu da verdik. Anayasa'ya aykırı düzenleme olmasına rağmen 'milletvekili dokunulmazlığını kaldıracağız' dediler, ona da evet dedik. Terörü engellemek için CHP'den ne istiyorlarsa veriyoruz. Ama biz terör neden engellenemiyor diye sorma hakkımız var.' dedi.

- Suriye'nin onarılmasında ana parayı Avrupa sağlamalı'

Kılıçdaroğlu, Suriyeli sığınmacıları eleştirdiği yönündeki soru üzerine mültecileri hiçbir zaman eleştirmediğini tam tersine kucak açtıklarını, Suriye'de iç savaşın bir an önce bitirilmesinin, sonra da bu ülkenin onarılması gerektiğini söylediklerini anlattı.

Suriye'nin onarılması konusundaki ana parayı Avrupa'nın sağlaması, evlerin, okulların, hastanelerin, caddelerin sıfırdan yeniden yapılması sonra da Türkiye'deki sığınmacıların kendi ülkelerine gönderilmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

'Bunu ilk Avrupa'da söyledim. Bana 'mülteciler Avrupa'ya geliyor' dediler. Bizde 3 milyon Suriyeli var. 3 milyona sesiniz çıkmıyordu, ne zaman AB'ye gelmeye başladılar, bağırmaya başladınız. Niye daha önce Suriye'de iç savaşı bitirelim demediniz. Hatta bu yetmez, Suriye'nin onarımı için elinizi cebinize atmanız lazım. Onlar kabul ettiler bunu. Ben Suriyelilere niye kızayım. Onlar da bizim vatandaşımız, akrabalarımız. Nasıl kuzeyde yaşayan Kürtler bizim akrabalarımızsa onlar da bizim akrabalarımız. Bütün sorun, Suriye'de savaşın bitmesi ve oranın onarılması. Türkiye'nin de buna destek vermesi lazım. Zaten orası onarılınca mülteciler de kendi ülkesine gider. Babası orada, mezarı orada, çocukluğu orada.'

(Bitti)

Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Birol Erdim
    Birol Erdim , 14 Ağustos 2016 01:37:04
    Biraz hukuktan anlıyorsanız. Darbecilerin asılamayacağını anlardınız. Olmayacak duaya amin demeyin. Milleti aldatmayın.
Politika
Afganistan, ülkedeki FETÖ okullarını devrediyor
Afganistan, ülkedeki FETÖ okullarını devrediyor
Afgan hükümeti, ülkede bulunan FETÖ okullarını, Türkiye Cumhuriyeti Maarif Vakfına devretmek için komisyon düzenlemişti
Son ankette çarpıcı sonuç: Yüzde 87.9
Son ankette çarpıcı sonuç: Yüzde 87.9
A&G’nin 3 bin denekle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı
Korkutan manzara! Öğrenciler tahliye edildi
Korkutan manzara! Öğrenciler tahliye edildi
Bir kız öğrenci yurdunun önündeki yeraltı elektrik kabloları henüz bilinmeyen bir nedenle yanmaya başladı.
Düşen uçaktan paraşütle atlayan pilot bulundu
Düşen uçaktan paraşütle atlayan pilot bulundu
Hatay'ın Samandağ İlçesi'nde bir savaş uçağı düştü. Suriye rejimine ait olduğu tahmin edilen savaş uçağının pilotu bulundu ve hastaneye kaldırıldı
Delilleri tankla ezip yakmışlar!
Delilleri tankla ezip yakmışlar!
Darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine darbecilerin, gece yaşananların kaydedildiği bellekleri tank altında ezdikleri ardından da yaktıkları ortaya çıktı.
İlk kez açıkladı: FETÖ beni ölüm listesine aldı!
İlk kez açıkladı: FETÖ beni ölüm listesine aldı!
8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında Samsuna gelen sunucu İkbal Gürpınar, FETÖ ile ilgili olarak, Onlar yatak odalarına kamera yerleştirmekten çok hoşlanırlar dedi.
Erdoğan, Alman Ajanı dedi! Almanya'dan cevap geldi
Erdoğan, Alman Ajanı dedi! Almanya'dan cevap geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğanın tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yüceli Alman ajanı olarak nitelendirmesinin ardından Almanya Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.
Özel halk otobüsüne 'engelli' cezası
Özel halk otobüsüne 'engelli' cezası
Sakaryada engelli, şehit yakınları ve gazilere ücretsiz seyahat hakkı tanınan yönetmeliğe uygun davranmayan bir özel halk otobüsüne 30 gün boyunca hattan çekilme cezası verildi
Türkiye'den ABD'ye sert tepki! Kabul edilemez
Türkiye'den ABD'ye sert tepki! Kabul edilemez
Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 3 Mart günü yayımlanan 2016 Türkiye İnsan Hakları Raporu hakkında yazılı bir açıklama yaptı.
Şimdi de Rus bayrağına sarıldılar!
Şimdi de Rus bayrağına sarıldılar!
Dün Tel Abyad'da ABD bayrağını Türkiye'ye karşı göndere çeken Suriye PKK'sı bugünde Menbiç'te Rus bayrağını göndere çekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan anlamlı duyuru
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan anlamlı duyuru
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak Doğu Afrika ve Yemen'de yardıma muhtaçlara yönelik, İnsanlığın #UmuduOl yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı.
Ağrıda FETÖ operasyonu: 21 kişi tutuklandı
Ağrıda FETÖ operasyonu: 21 kişi tutuklandı
Ağrıda Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan 21 kişi tutuklandı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
25°C / 20°C
Durum
Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:21
Güneş
06:47
Öğle
13:03
İkindi
16:24
Akşam
19:06
Yatsı
20:26
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 25 5 4 +40 79
2 Fenerbahçe 34 22 4 8 +33 74
3 Torku Konyaspor 34 19 6 9 +11 66
4 Medipol Başakşehir 34 16 7 11 +18 59
5 Osmanlıspor FK 34 14 10 10 +16 52
6 Galatasaray 34 13 9 12 +20 51
7 Kasımpaşa 34 14 12 8 +10 50
8 Akhisar Belediyespor 34 11 10 13 +1 46
9 Antalyaspor 34 12 13 9 +1 45
10 Gençlerbirliği 34 13 15 6 0 45
11 Bursaspor 34 13 16 5 -8 44
12 Trabzonspor 34 12 18 4 -19 40
13 Çaykur Rizespor 34 9 15 10 -9 37
14 Gaziantepspor 34 9 16 9 -19 36
15 Kayserispor 34 7 14 13 -16 34
16 Medicana Sivasspor 34 6 15 13 -14 31
17 Eskişehirspor 34 8 20 6 -25 30
18 Mersin İdmanyurdu 34 5 23 6 -40 21
ANKET
TÜMÜ

SORUYORUZ: 3. HAVA LİMANI İSMİ NE OLSUN ?