Dünya haberleri, son dakika haber ve gelişmeleri, Güncel  haberler, son dakika İhaber ve gelişmeleri. hava durumu, namaz vakitleri, sinemaları

Bu haber 26 Kasım 2015 21:41:46 Tarihinde eklenmiştir.

Ruslarla olan asıl meselemiz ne?

Ticaret ve stratejik ortağımız Ruslarla ne oldu da aramızda kriz çıktı?

Ruslarla olan asıl meselemiz ne?

Haber 7 yazarı Mehmet Acet, önceki gün Suriye sınırımızda düşürülen ve dünya gündemine oturan Rus uçağıyla başlayan krizin perde arkasını yazdı.

Rusya, Suriye sınırımızı neden bu kadar önemsiyor? Türkmen bölgesinde ne yapmak istiyor? 

İşte Mehmet Acet'in 'Ruslarla olan asıl meselemiz ne?' başlıklı yazısındaki önemli detaylar;

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Beştepe Külliyesi’nde verilen resepsiyonda şöyle bir açıklama yaptı:

 “Yakın zamanda Akdeniz-Cerablus hattında insani güvenlik bölgesi uygulamasını müttefik ülkelerle birlikte hayata geçireceğiz”

Erdoğan bu açıklamadan kısa süre sonra ABD Başkanı Obama ile Suriye konulu bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşme bittikten birkaç saat sonra da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Suriye’deki dönüşümün haftalar içerisinde başlayabileceğine” dair ifadeleri de içeren beyanatlarda bulundu.

Şimdi konumuzu işlemeye başlayalım…

Eylül ayından buyana görüntüde DAİŞ’e, ama özünde Suriyeli muhaliflere yönelik hava saldırılarına başlayan Rusya, son bir haftadır Suriye Türkmenlerini ağır bir bombardıman eşliğinde yüzyıllardır yaşadıkları bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyor.

Havadan Rus uçak/helikopterleri, karadan rejim tankları/topları, 15 bin Türkmen, 20 bin Arap nüfusun yaşadığı Türkmen Dağı Bölgesi’ni vuruyor.

Peki neden?

Ruslar, nefesi tükenmek üzere iken suni teneffüsle hayata döndürdüğü Esat rejimi ile aslında ne yapmaya çalışıyor, neden Türkmenleri/Arapları vuruyor?

Sorunun cevabı, en başta aktardığımız açıklamalarda gizli.

Geçen hafta, yani tam da Türkmen dağının alev topuna döndüğü günlerde, daha doğuda, Halep’in kuzeyi, Cerablus’un Güneybatısı’nda bulunan Mare/Hercele hattındaki bazı köyler, içinde Sultan Murat Tugayları diye bilinen Türkmen gruplarında bulunduğu Muhalif unsurlarca DAİŞ’ten kurtarıldı.

Köylerdeki DAİŞ militanlarının bazıları öldü, bazıları esir alındı, bazıları da kaçtı.

Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en başta işaret ettiğimiz açıklamasına uygun düşecek şekilde Türkiye ve ABD’nin bölgeyi DAİŞ’ten temizleme projesinin ‘öncü haberi’ idi.

O halde Rusya/Esad/İran ittifakının Türkmen Dağı’na çullanarak Fırat’ın Batı Yakasını Akdeniz’e kadar temizleme projesine bir cevap verdiğini söylesek ne dersiniz?

Şöyle yapalım.

Meselenin daha iyi anlaşılması için, Suriye’nin Batısı’nda Cerablus ile başlayan Fırat’ın Batı Yakası olarak bildiğimiz bölge ile ilgili tarafların pozisyonlarını anlatalım.

Türkiye, 98 km uzunluğundaki bu bölgenin Rejim karşıtı muhaliflerin elinde kalmasını hayat/memat meselesi olarak görüyor. Ankara bu bölgeye PKK’nın Suriye kolu PYD’nin adım atmasını bile kırmızı çizgi olarak ilan etti, bazı girişimlerini de askeri güç kullanarak engelledi. Ankara şunu düşünüyor: Eğer bu 98 km lik bölgede PYD’nin eline geçerse, Türkiye’nin Ortadoğu ve Arap dünyasıyla ilişkileri fiziki/fiili bir şekilde kesilmiş olacak. Kararlı tutumun gerekçesi bu.

ABD’nin görünürde Esad rejiminden bile daha öncelikli olarak DAİŞ’i tehdit olarak belirlediği biliniyor. Başlangıçta bu bölgeye DAİŞ’in yerine PYD’nin gelmesini arzu ettiklerini gösteren birden fazla söylem/eylemde bulunmuşlardı. Ancak Ankara’nın kararlı tutumunu göstermesi ve Ağustos ayında varılan mutabakat neticesinde bu 98 km lik hatta PYD’nin yerleşmesi fikri Washington açısından geri plana çekilmiş durumda. Şimdi Türkiye ve ABD’nin, bu bölgenin geleceği konusunda ortak bir harekata girişecek kadar bir eşgüdüm yakaladığı görülebiliyor.

Daha basit haliyle yazacak olursak ABD, Fırat’ın Doğu yakasında PYD ile, Batı yakasında ise Türkiye ile işbirliği yapıyor diyebiliriz.

Ruslar’ın tutumuna gelince: Meselenin bam teli burası işte. Ruslar, bu bölgeyi doğrudan PYD’nin yönetmesini istiyor. Eylül ayında Moskova’dan gelen açıklamalarda Suriye için“Kürtler dışında (bunu PYD olarak anlayabilirsiniz) herkesi terörist kabul ediyoruz”türünden ifadeler de kullanılmıştı.

Hedef aldıkları grupların özelliklerine baktığınızda bu yaklaşım zaten kendisini belli ediyor.

İşin özü Ruslar, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güney sınırını boylu boyunca kapatan bir PYD yönetimi, daha aşağılarda ise Rus varlığı ile tahkim edilmiş bir Lazkiye Devleti’ni görüp masaya öyle oturmak istiyor.

Sınırda düşürülen Rus uçağına HDP yetkililerinin Duma’daki aşırı milliyetçi bir Rus hareketinin sözcüsü gibi tepki vermelerinin nedenlerini de buralarda aramak yanlış olmaz.

Öbür türlü birkaç önce gittiği Moskova’da ağzına bir parmak bal sürülen Selahattin Demirtaş’ın “sıkıysa Putin’e de parmak sallayın” sözünü anlamlandırmak da zor olabilirdi.

Rus uçağının düşürülmesi, bu kavga nedeniyle oldu demek yanlış bir hüküm olur elbette.

O pilotlar sabahın köründe belki de uyku sersemi olmaları nedeniyle 10 defa tekrarlanan o uyarıyı dikkate almış olsalardı böyle bir şey yaşanmamış olacaktı.

Bu hadiseyi bir kenarda tutacak olursak Suriye özelinde son bir haftada olup bitenlerin ‘masaya kim güçlü oturacak’ kavgasının bir ürünü olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. 

Yorum Yap
Türkiye
Çavuşoğlu’ndan ’Münbiç operasyonu’ açıklaması
Çavuşoğlu’ndan ’Münbiç operasyonu’ açıklaması
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, TBMM’de Dışişleri Komisyonunun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı
ÇOCUĞUNUZUN ÖKSÜRÜĞÜ ALERJİK Mİ?
ÇOCUĞUNUZUN ÖKSÜRÜĞÜ ALERJİK Mİ?
Kış soğuklarının kendini iyice hissettirdiği bugünlerde çocuklarda soğuk algınlığına bağlı öksürük şikayetleri de arttı. Ancak her öksürük, kış hastalıklarına işaret etmez. Özellikle geçmeyen ve sık sık tekrarlayan bir öksürük çocuğunuzu esir almışsa, mutlaka bir çocuk alerji uzmanını ziyaret etmenizde fayda var.
Tayvan Eğitim Üniversitesi, Spor Alanında Dünyanın En İyi Yedi Okuldan Biri Oldu
Tayvan Eğitim Üniversitesi, Spor Alanında Dünyanın En İyi Yedi Okuldan Biri Oldu
Japonya'nın Tsukuba Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, Tayvan Eğitim Üniversitesi (NTNU) spor bilimleri ve beden eğitimi alanında dünya sıralamasında ilk yedi üniversite arasına girdi.
Hemofili hastasına koroner by-pass
Hemofili hastasına koroner by-pass
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hemofili hastasına koroner by-pass ameliyatı gerçekleştirildi.
Ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacımızı karşılıyor
Ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacımızı karşılıyor
Ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacımızı karşılıyor
Herkes İçin Acil Sağlık Derneği: Sahte Rakı Öldürür
Herkes İçin Acil Sağlık Derneği: Sahte Rakı Öldürür
Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ülkümen Rodoplu, son günlerde ölümle sonuçlanan sahte içki zehirlenmelerinin görülmesiyle birlikte dikkatlerin yeniden bu konu üzerine çekildiğini söyledi.
'Türk Akımı konusunda henüz karar almadık'
'Türk Akımı konusunda henüz karar almadık'
Rusya Enerji Bakanı Novak, Türk Akım konusunda henüz karar almadık dedi.
Fenerbahçe Zaferle Dönüyor.
Fenerbahçe Zaferle Dönüyor.
Fenerbahçe deplasmanda Molde'yi 2-0'la geçti.
Cenk Tosun Kartal'ı uçurdu.
Cenk Tosun Kartal'ı uçurdu.
Beşiktaş, sahasında ağırladığı Skenderbeu'yu Cenk Tosun'un attığı gollerle 2-0 mağlup etti.
Ruslarla olan asıl meselemiz ne?
Ruslarla olan asıl meselemiz ne?
Ticaret ve stratejik ortağımız Ruslarla ne oldu da aramızda kriz çıktı?
'Eğer Sinan Oğan genel başkan seçilirse ben istifa ederim'
'Eğer Sinan Oğan genel başkan seçilirse ben istifa ederim'
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Sinan Oğan ile olmaz. ’Eğer Sinan Oğan genel başkan seçilirse ben MHP’den istifa ederim’ demiştim. Bu sözümün arkasındayım dedi.
Nusaybin’de 22 PKK’lı öldürüldü
Nusaybin’de 22 PKK’lı öldürüldü
Nusaybin’de 22 PKK’lı öldürüldü
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
30°C / 21°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:22
Güneş
05:25
Öğle
13:13
İkindi
17:11
Akşam
20:48
Yatsı
22:40
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 25 5 4 +40 79
2 Fenerbahçe 34 22 4 8 +33 74
3 Torku Konyaspor 34 19 6 9 +11 66
4 Medipol Başakşehir 34 16 7 11 +18 59
5 Osmanlıspor FK 34 14 10 10 +16 52
6 Galatasaray 34 13 9 12 +20 51
7 Kasımpaşa 34 14 12 8 +10 50
8 Akhisar Belediyespor 34 11 10 13 +1 46
9 Antalyaspor 34 12 13 9 +1 45
10 Gençlerbirliği 34 13 15 6 0 45
11 Bursaspor 34 13 16 5 -8 44
12 Trabzonspor 34 12 18 4 -19 40
13 Çaykur Rizespor 34 9 15 10 -9 37
14 Gaziantepspor 34 9 16 9 -19 36
15 Kayserispor 34 7 14 13 -16 34
16 Medicana Sivasspor 34 6 15 13 -14 31
17 Eskişehirspor 34 8 20 6 -25 30
18 Mersin İdmanyurdu 34 5 23 6 -40 21
ANKET
TÜMÜ

SORUYORUZ: 3. HAVA LİMANI İSMİ NE OLSUN ?